Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію

Європейська космічна агенція (ESA) повідомила про завершення місії Gaia. Після більш ніж десяти років роботи, космічна обсерваторія була вимкнена за командою з Землі.

Основні досягнення Gaia

Обсерваторія Gaia була запущена ESA наприкінці 2013 року. Ключове завдання апарата полягало в складанні докладної карти Чумацького Шляху. За час роботи він поспостерігав 2 мільярди зір та інших об’єктів, вимірюючи їхню яскравість, відстань і напрямок руху. Це дозволило побудувати найбільшу і найточнішу тривимірну карту нашої галактики, що розкриває її структуру та еволюцію в неймовірних деталях.

Створена на основі даних телескопа Gaia карта Чумацького Шляху (анотована версія).  Джерело: ESA/Gaia/DPAC, Stefan Payne-Wardenaar

Місія знайшла свідчення минулих галактичних злиттів, виявила нові зоряні скупчення, сприяла відкриттю екзопланет і чорних дір, нанесла на карту мільйони квазарів і галактик, а також простежила за сотнями тисяч астероїдів і комет. Вона також дозволила створити кращу візуалізацію того, як наша галактика може виглядати для стороннього спостерігача.

Передбачуваний зовнішній вигляд Чумацького Шляху, змодельований на основі даних Gaia. Джерело: ESA/Gaia/DPAC, Stefan Payne-Wardenaar

Але досягнення Gaia не обмежуються лише цим. За роки роботи телескоп виявив безліч об’єктів — від астероїдів у Сонячній системі до далеких галактик і квазарів. Він також відкрив кілька екзопланет і гіпершвидкісних зір, що залишають наш Чумацький Шлях. Загалом, за час своєї роботи Gaia зібрала 500 терабайтів даних.

Пенсія для Gaia

Gaia була розрахована на номінальний термін служби в п’ять років. У реальності обсерваторія пропрацювала понад десять років. На жаль, до січня 2025 року Gaia практично вичерпала запаси азоту, який використовувався для її орієнтації та націлювання. У результаті ESA ухвалило рішення відправити телескоп на пенсію.

Інфографіка, присвячена основним досягненням телескопа Gaia. Джерело: ESA/Gaia/DPAC, Milky Way impression by Stefan Payne-Wardenaar

Вирішення цього завдання виявилося складнішим, ніж може здатися. Gaia працювала в околицях точки Лагранжа L2 системи Сонце ― Земля. Це дуже цінна для науки орбітальна позиція ― і в ESA хотіли виключити ймовірність того, що в майбутньому некерований телескоп завадить іншим місіям.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Тому Gaia була переведена на стабільну орбіту навколо Сонця. Це має звести до мінімуму ймовірність, що вона наблизиться до Землі на відстань 10 млн кілометрів, принаймні протягом наступного століття. Після цього настала черга вимкнення телескопа.

Як зламати космічний телескоп

«Вимкнення космічного апарата після закінчення його місії здається досить простим завданням», — каже оператор місії Gaia Тіаго Ногейра. «Але насправді космічні апарати не хочуть, щоб їх вимикали».

Телескоп Gaia в уявленні художника. Джерело: Spacecraft: ESA/ATG medialab; Milky Way: ESA/Gaia/DPAC; CC BY-SA 3.0 IGO. Acknowledgement: A. Moitinho

Gaia була спроєктована таким чином, щоб протистояти радіації, сонячним бурям, потраплянню мікрометеоритів або втраті зв’язку з Землею. Обсерваторія оснащена безліччю дублюючих систем, які гарантують, що вона завжди зможе перезавантажитися і відновити роботу в разі збою.

Тому інженери розробили цілу стратегію з виведення Gaia з експлуатації, що передбачає систематичне відключення всіх шарів резервування. Це було потрібно для виключення ймовірності, що коли на сонячні панелі апарата потрапить світло, він перезарядить свої акумуляторий знову почне передавати сигнал.

Після деактивації та відключення командою одного за одним приладів і підсистем Gaia, вона навмисно зіпсувала його бортове програмне забезпечення. Це було потрібно для гарантії, що апарат більше ніколи не перезапуститься. Останніми були відключені комунікаційна підсистема і центральний комп’ютер. 27 березня Gaia передала останній набір даних, після чого назавжди замовкла.

The final commands have been sent to Gaia. This is the last time that the spacecraft will ever hear from its team on Earth. The final commands include those to shut down the spacecraft’s communication systems and central computer.

[image or embed]

— ESA Operations (@operations.esa.int) 27 марта 2025 г. в 11:56

Але хоча на цьому в роботі Gaia й поставлена крапка, внесок обсерваторії в астрономію визначатиме дослідження протягом багатьох десятиліть. Його великий архів даних залишається справжньою скарбницею для вчених, що дозволяє уточнити знання про галактичну археологію, зоряну еволюцію, екзопланети та багато іншого.

За матеріалами ESA

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів