Прохання під час війни до західних супутникових компаній: «Нам потрібні ці дані, будь ласка»

Український підприємець Макс Поляков під час 20-хвилинної розмови з журналістами у понеділок ввечері був емоційний, а часом і злий, розповідаючи про напад російських військових на його батьківщину.

Джерело: Maxar

«Протягом години знову буде атака на Київ, — сказав Поляков, наполегливо показуючи на годинник. — Нам потрібні дані зараз».

Дані, про які йдеться, — це зображення в режимі реального часу з комерційних супутників, які пролітали над Україною. Поляков закликав операторів цих супутників (насамперед, західні компанії, які продають дані уряду та приватним клієнтам) поділитися своїми даними з однією з його компаній — EOS Data Analytics.

Поляков зазначив, що EOS швидко обробить та проаналізує дані на предмет проходження військ Україною, перш ніж надсилати інформацію до Міністерства оборони України та Міністерства цифрової трансформації. За його словами, EOS має можливість швидко розрізняти 18 різних типів російських військових машин.

«Прямо зараз нам необхідно мати ці розвіддані, — сказав він. — Щоночі нас бомбардують, а в темряві ми сліпі. Нам потрібні ці дані, будь ласка».

Поляков зазначив, що останніми днями комерційні компанії викладають у відкритий доступ супутникові знімки високої роздільної здатності, щоб продемонструвати свої можливості. Він визнав, що якість знімків вражає, проте такі релізи більш корисні для інформування громадськості, але не мають практичного застосування для українських військових. За словами Полякова, часто ці дані — дводенної або триденної давності.

«Нам не потрібно знати, де були російські танки два дні тому», — сказав він.

Він також посилався на потребу в особливому типі даних, які надходять із супутників з радарною синтезованою апертурою (SAR) і стають все більш популярними останніми роками. На відміну від пасивних оптичних апаратів, які збирають дані у видимих, ближніх інфрачервоних та короткохвильових інфрачервоних частинах спектра, ці супутники випромінюють власну енергію. Потім вони записують енергію, що відбивається від поверхні Землі.

Ключова перевага супутників із SAR полягає в тому, що вони можуть збирати дані вдень або вночі попри хмарність. Поляков зазначив, що супутникові дані SAR важливі для розуміння переміщення російських військ і техніки вночі, та зауважив, що вдень хмари вкривають приблизно 80 відсотків території України.

Поляков звернувся до Planet Labs, Maxar Technologies, Airbus, SI Imaging Services, SpaceView, BlackSky, Iceye, Capella та інших компаній, які можуть надати необхідні дані.

Під час розмови з журналістами Поляков визнав, що його запит був «агресивний». Але важко заперечувати пристрасть, з якою він намагається вберегти батьківщину.

Наразі невідомо, як відреагують комерційні компанії. Це справді перша велика війна, в якій комерційно доступні супутникові знімки зіграли значну роль у наданні відкритої інформації про переміщення військ, військове нарощування у сусідніх країнах, потоки біженців тощо.

Раніше такі дані були приватними та збиралися лише кількома країнами. Роль такої потужної, широко доступної технології ще не визначена у сфері бойових дій, і незрозуміло, чи готові приватні компанії вільно передавати «сирі» дані іншій комерційній компанії з наміром допомогти одній зі сторін конфлікту.

Але скоро ми це з’ясуємо.

За матеріалами https://arstechnica.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна