Природа загадкових швидких радіосплесків на порозі розгадки

Одними з найяскравіших космічних явищ є короткі, але надзвичайно потужні швидкі радіосплески. За долі секунди ці спалахи здатні випромінювати стільки енергії, скільки Сонце випромінює за рік. Ці неймовірно яскраві спалахи енергії, як вважають, пов’язані з нейтронними зорями із потужним магнітним полем, які називаються магнетарами. Магнетари — це тип нейтронної зорі, щільне ядро, що залишається після колапсу зорі з надзвичайно сильним магнітним полем.

Магнетар в уявленні художника. Джерело: ESO/L.Calçada

Довгий час це було лише припущенням, але нещодавно вчені підійшли близько до розгадки таємниці швидких радіосплесків. Використовуючи два окремі телескопи, астрономи спостерігали швидкий радіосплеск за кілька хвилин до, та після того, як він стався, і отримали краще уявлення про те, що викликає ці дивні явища. Астрономи використали телескоп NASA NICER (Neutron Star Interior Composition Explorer) на Міжнародній космічній станції та NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) на низькій навколоземній орбіті для спостереження за магнетаром під назвою SGR 1935+2154. У жовтні 2022 року ця нейтронна зоря видала один із таких спалахів.

Перше, що помітили дослідники, це те, що сплеск відбувався через періоди, коли магнетар раптово починав обертатися швидше. Ці події називають глікерами.

«Зазвичай, коли трапляються збої, магнетару потрібні тижні або місяці, щоб повернутися до своєї нормальної швидкості. Отже, вочевидь, що з цими об’єктами щось відбувається за набагато коротший проміжок часу, ніж ми вважали раніше, і це може бути пов’язано з тим, як швидко генеруються радіоспалахи», — пояснив дослідник Чін-Пін Ху з Національного педагогічного університету Чанхуа в Тайвані.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Одним із джерел походження швидких радіосплесків вважають магнетари.

Учені досі не впевнені, що саме в поведінці магнетарів спричиняє ці потужні сплески, але, схоже, це пов’язано з поєднанням сильного магнітного поля та сильної гравітації об’єктів. Ядра цих об’єктів настільки щільні, що можуть переходити в стан надплинної рідини, яка може виходити на поверхню та вириватися з тріщин, спричинених прискоренням обертання. Це може викинути матеріал назовні з величезною енергією, а також спричинити уповільнення швидкості обертання.

Однак це лише теорія. Дослідники кажуть, що їм потрібно продовжити спостереження інших радіосплесків, щоб довести свою гіпотезу до визнаного факту.

Раніше ми повідомляли про те, як загадковий об’єкт сяє у 570 мільярдів разів сильніше за Сонце.

За матеріалами nature.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Основні елементи біохімічних процесів могли утворитися прямо у космосі
Стартап United Spaceports пропонує кожному персональний супутник із криптогаманцем
Мільярд років після Великого вибуху: знайдена найстаріша спіральна галактика у Всесвіті
Приречена на смерть: астрономи виявили екзопланету, що випаровується
Розпочалася підготовка до полювання на міжзоряні об’єкти з інших світів
Де на Марсі може ховатися життя?
Крихітна галактика виявилась величезним феноменом раннього Всесвіту
Розміри Великої Стіни Геркулеса руйнують космологічний принцип
Сенсаційна знахідка Curiosity розкриває таємницю зниклої атмосфери Марса
Зелена комета C/2025 F2 SWAN могла не пережити наближення до Сонця