Науковці втратили доступ до даних, які збирає сонячна обсерваторія SDO. Це сталося через затоплення серверної кімнати.
Обсерваторія SDO була запущена NASA 2010 року. Вона розташована на геостаціонарній орбіті на висоті 36 тис. км над Землею і займається вивченням Сонця і його активності. SDO здатна вести спостереження в 12 хвильових діапазонах — від екстремального ультрафіолету до видимого випромінювання.
За 14 років роботи SDO практично не стикалася із серйозними проблемами. За іронією долі, перший помітний збій місії стався не в космосі, а на Землі. Річ у тім, що всі дані, які збирає SDO, зберігалися й оброблялися на сервері Об’єднаного центру наукових операцій Стенфордського університету. 26 листопада він припинив роботу. Причиною стало затоплення серверної.
Поки що невідомо, скільки триватиме ремонт сервера, але, судячи з офіційного повідомлення, йдеться про доволі тривалий проміжок. Увесь цей час учені залишатимуться без даних SDO, що, звісно ж, не можна назвати гарною новиною.
Річ у тім, що зараз Сонце перебуває на піку своєї активності та регулярно виробляє потужні спалахи й корональні маси. І дані спостережень SDO відіграють вельми важливу роль в оцінці цієї активності та кращому розумінні того, які процеси призводять до її циклічних посилень і загасань. Але поки що вченим доведеться деякий час обходитися без даних апарата.
Раніше ми розповідали про телескоп NASA, який зійшов з орбіти через сонячну активність.