Потенційно землеподібна планета може втрачати атмосферу

Дослідники стверджують, що у планети TRAPPIST-1e, що раніше була визнана потенційно придатною до життя, можуть бути проблеми з атмосферою. Електричні струми у її верхніх шарах, імовірно, призводять до нагріву та розширення газів, які при цьому розсіюються в космосі.

Уявлення художника про TRAPPIST-1e
TRAPPIST-1e в уяві художника. Джерело: www.artstation.com

Планета TRAPPIST-1e

Американські вчені опублікували в журналі The Astrophysical Journal дослідження, згідно з яким на екзопланеті TRAPPIST-1e можуть відбуватися процеси, що змушують гази її атмосфери розширюватись і розсіюватися в космосі. Внаслідок цього вона може втратити їх повністю.

TRAPPIST-1 — це не дуже гарячий червоний карлик, розташований від нас на відстані 41 світловий рік, що не так уже й далеко. Свого часу він став надзвичайно відомим завдяки тому, що навколо нього обертається аж сім планет, за своїми розмірами близьких до Землі чи Марсу. Три з них перебувають у зоні заселеності. При цьому TRAPPIST-1e обертається на відстані у 0,028 а.о. від своєї зорі, що набагато менше, ніж орбіта Меркурія. Проте завдяки тому, що ця зоря є червоним карликом, умови там мали б бути цілком придатними до життя.

Густина TRAPPIST-1e на 2% вища, ніж у Землі. При цьому вона трохи менша за нашу планету, тож сила тяжіння на її поверхні складає 82% від тієї, до якої ми звикли. Середня температура на поверхні цього світу складає 246 К, що лише на 9°C менше за земну.

Атмосфера планети

Високоенергетичні частинки, що летять від зорі, потенційно можуть зруйнувати будь-яку планетну атмосферу, якщо вибиватимуть із неї молекули протягом мільйонів років. Однак у світів, за своїми характеристиками схожими на Землю, має бути потужне магнітне поле, яке захищає їх від цього.

Водночас TRAPPIST-1e обертається значно ближче до своєї зорі, ніж Земля, й інтенсивність сонячного вітру там набагато більша. Вже доведено, що, попри наявність магнітних полів, первинну атмосферу з водню ця планета не втримала б. Але це означає лише те, що її газова оболонка, найімовірніше, складається з чогось іншого.

Автори нового дослідження ще раніше припустили, що за певних умов у атмосферах планет e, f та g можуть виникати потужні електричні струми, які нагрівають гази навіть сильніше, ніж жорстке ультрафіолетове випромінювання зорі. Нині ж вони встановили, що можливий також інший механізм виникнення цих струмів — через орбітальний рух планети. При цьому відбувається взаємодія її магнітних полів із полями батьківської зорі. Вчені припускають, що на TRAPPIST-1e працюють обидва механізми. Тож вона дійсно давно могла втратити всю свою атмосферу.

За матеріалами: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t. me/ustmagazine