У грудні минулого року автоматизований телескоп небесного огляду MOSS (Morocco Oukaïmeden Sky Survey) виявив новий навколоземний астероїд. Небесне тіло отримало позначення 2017 YE5. Оскільки орбіта астероїда проходить на відстані менше ніж 8 млн км від нашої планети, а його діаметр перевищує 100 м, він був внесений до категорії потенційно небезпечних об’єктів.

У червні цього року 2017 YE5 пройшов на відстані 6 млн км від Землі. Вчені скористалися можливістю, щоб краще вивчити астероїд — адже таке тісне «побачення» цього тіла і нашої планети відбудеться лише через 170 років. У період з 21 по 26 червня радіотелескопи Аресібо, Голдстоун та Грін-Бенк здійснили серію радарних спостережень 2017 YE5.

Її результати зробили невеликий сюрприз. Виявилося, що 2017 YE5 це подвійний об’єкт, що складається з двох приблизно однакових за розміром та масою астероїдів, що обертаються один навколо одного. Це лише четверта подвійна подібна астероїдна система, відкрита астрономами.

Отримані дані свідчать, що компоненти 2017 YE5 мають діаметр близько 900 м і здійснюють один оберт навколо загального центру тяжкості за 20 – 24 години. Альбедо малих планет виявилося меншим, ніж уважалося. Їхня поверхня темна як вугілля. При цьому характер відбиття радіохвиль в астероїдів сильно відрізняється. Це свідчить про відмінність у їхньому хімічному складі та будові. Подібна особливість робить 2017 YE5 унікальним. До цього всі подвійні астероїди, які вивчали за допомогою радіотелескопів, мали однакові радарні властивості.

За оцінками астрономів, з усіх навколоземних астероїдів діаметром понад 200 м, близько 15% є подвійними. Вони складаються з основного тіла, навколо якого обертається менший за розміром супутник. Ще 15% посідає контактні подвійні астероїди. Вони являють собою тіла, що складаються з двох половинок, що «злиплися», за формою чимось нагадують арахіс. Системи на кшталт 2017 YE5, що складаються з двох приблизно однакових компонентів, що обертаються одна навколо одної, зустрічаються рідше.