Родина, котра постраждала від космічного сміття, подала проти NASA позов до суду

Сім’я з Флориди подала позов проти NASA через шматок космічного сміття, який упав на дах їхнього будинку. Інцидент стався, коли кілограмовий об’єкт циліндричної форми пробив дах будинку в Неаполі, Флорида. Це збіглося зі сходом з орбіти піддона з відпрацьованими батареями МКС, який пролетів через атмосферу над Мексиканською затокою і потрапив у південно-західну Флориду.

Піддон, наповнений старими нікель-водневими батареями, сфотографований роботом Canadarm2 невдовзі після того, як його викинули за борт МКС
Піддон, наповнений старими нікель-водневими батареями, сфотографований роботом Canadarm2 невдовзі після того, як його викинули за борт МКС. Фото: NASA

Власник будинку повідомив про випадок, тож NASA забрала об’єкт для аналізу. У квітні агенція підтвердила, що це — фрагмент обладнання для забезпечення польоту, яке використовувалося для кріплення батарей на вантажному піддоні.

«Космічне сміття є реальною проблемою. Ми вимагаємо відшкодування збитків. Мої клієнти хочуть компенсацію за стрес і вплив на їхнє життя. Вони вдячні, що ніхто не постраждав, але це могло мати катастрофічні наслідки», — заявила адвокат від позивачів Міка Нгуєн Ворті.

Фрагмент космічного сміття впав на будинок у Флориді. Джерело: Alejandro Otero

Син власника будинку, Алехандро Отеро, був удома, але не постраждав. За словами Ворті, уламок продірявив дах і стелю. Сім’я вимагає компенсації за майнову шкоду, емоційні страждання та супутні витрати.

NASA вперше засудили за сміття

Вантажний піддон містив дев’ять батарей і важив приблизно 2630 кг, що робить його найважчим сміттям, викинутим із МКС. Піддон був викинутий роботизованою рукою Canadarm2 у березні 2021 року і почав довге неконтрольоване падіння на Землю. Піддон увійшов у щільні шари атмосфери 8 березня о 15:29 за східним часом над Мексиканською затокою. NASA очікувала, що весь піддон згорить, і шанси на те, що фрагменти витримають жар і приземляться в населеному районі, були низькими, але не нульовими.

За даними Європейської космічної агенції, щороку в атмосферу Землі повертається від 200 до 400 об’єктів, створених людиною. Космічні агенції зазвичай приймають поріг ймовірності 1 до 10 000 для ризику людських жертв від одного неконтрольованого входу в атмосферу.

Canadarm2
Вантажний піддон вагою 2,9 тонни, який відпустив маніпулятор Canadarm2. Фото: NASA

«NASA залишається відданим відповідальній роботі на низькій навколоземній орбіті та максимально знижує ризик, щоб захистити людей на Землі при виведенні космічного обладнання», — йдеться в заяві агенції.

Цей випадок є рідкісним, коли космічне сміття падає на приватну власність. Але це вперше, коли NASA звинувачують у безвідповідальному викиданні сміття. Ймовірно, агенція виплатить компенсацію родині. І цей випадок стане прецедентом, оскільки орбіта Землі продовжує засмічуватися космічним сміттям.

Раніше ми повідомляли про те, як уламки космічного корабля Crew Dragon впали на ферму.

За матеріалами space.com