Посадковий модуль Apollo 17 викликає місяцетруси

Місія Apollo 17 залишила на місці своєї посадки сейсмометри. Завдяки їм люди переконалися, що час від часу на Місяці все ж відбуваються коливання поверхні. Однак тепер виявилося, що існує невідомий досі тип цих явищ.

Apollo 17 залишив на Місяці сейсмометри
Apollo 17 залишив на Місяці сейсмометри. Джерело: bigbangprints.com

Сейсмометри Apollo 17

Коли астронавти Apollo 17 висадилися на Місяці, вони відкалібрували для роботи на ньому три сейсмографи. Ці пристрої призначені для того, аби виявляти землетруси, чи, у цьому випадку, місяцетруси.

Загалом наш природний супутник вважається геологічно мертвим тілом. Близько мільярда років тому його ядро остаточно остигло. А руху літосферних плит на ньому, схоже, взагалі не було ніколи. Тому вважається, що традиційних тектонічних явищ на ньому немає.

Зате на ньому бувають поштовхи, які відбуваються з достатньо екзотичних причин. І саме їх виявили дослідження спектрографів, які тривали з жовтня 1976 по травень 1977 року. Їхні показання підтвердили, що на нашому супутнику відбуваються місяцетруси чотирьох основних типів: глибокі, мілкі, термічні та внаслідок ударів метеоритів.

Новий тип місяцетрусів

Більшість місяцетрусів, які зареєстрував сейсмограф Apollo 17, належать до типу термічних. Під час зміни дня та ночі поверхня нашого супутника то прогрівається до 121°C, то охолоджується до 133°C. Ці перепади деформують поверхню, і ці явища відбуваються і на світанку, і під час заходу Сонця. При цьому їхня періодичність є надзвичайно точною.

Основні дослідження із цими сейсмометрами були завершені ще у 1970-х роках. Однак їхні дані зберігалися досі. І вчені, перевіряючи їх, зробили дивовижне відкриття. Вони виявили п’ятий, раніше невідомий тип місяцетрусів. Вони повторювалися тільки вранці.

Коли дослідники стали перевіряти, чим вони викликані, то виявили, що причиною є посадковий ступінь самого Apollo 17. Ця масивна металева конструкція залишилася стояти на поверхні після того, як астронавти полетіли додому. І щоразу, як Сонце підіймається над Місяцем, то нагріває цей витвір людського розуму і він трохи підстрибує над поверхнею. І якими б малими не були ці коливання, сейсмографи відчувають їх.

Минулого місяця новий сейсмічний прилад опинився на Місяці за допомогою індійського посадкового апарата «Чандраян-3», і йому вдалося записати власні свідчення коливань поверхні. Інструмент місячної сейсмічної активності (ILSA), що складається із шести високочутливих акселерометрів, зафіксував, здавалось би, природний місячний землетрус 26 серпня 2023 року. Його джерело ще уточнюється, і цілком можливо, що ним виявиться сам «Чандраян-3», який перейшов у режим сну 2 вересня, готуючись до місячної ночі.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine