Померла Світлана Герасименко. Вона відкрила всесвітньо відому комету

Інститут Астрофізики Національної академії наук Таджикистану повідомив про смерть астрономки Світлани Герасименко. Вона відома тим, що разом із Климом Чурюмовим відкрила комету 67P. Саме її у 2014–2016 роках досліджував космічний апарат Rosetta.

Світлана Герасименко
Світлана Герасименко. Джерело: asiaplustj.info

Померла відома українська науковиця

8 квітня 2025 року Інститут Астрофізики Національної академії наук Таджикистану повідомив про смерть на 80-му році життя видатної астрономки Світлани Іванівни Герасименко. Всесвітньо відомою її зробила комета, яку вона відкрила разом із київським науковцем Климом Чурюмовим.

Світлана Герасименко народилася у Баришівці під Києвом в родині українських вчителів. Вона закінчила Київський національний університет і вступила до аспірантури з астрономії. Оскільки наприкінці 1960-х в розпорядженні українських астрономів не було достатньо чутливого інструмента, у 1969 році вони разом із Климом Чурюмовим вирушили до Алма-Атинської обсерваторії у Казахстані.

Вчених цікавила короткоперіодична комета 32P/Комас Сола. Однак згодом, коли астрономи вже повернулися до Києва, на одній із пластинок була виявлена зовсім іншу «хвостата зоря». Вона й отримала назву 67P/Чурюмова — Герасименко.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Зоряний час Світлани Герасименко

Спочатку на 67P/Чурюмова — Герасименко астрономи не дуже звернули увагу. Це була чергова короткоперіодична комета, яких було відомо чимало. Світлана Герасименко стала кандидатом технічних наук. У 1973 році вона отримала запрошення на роботу до АН Таджикистану і прийняла його. Там вона і пропрацювала до кінця життя.

Зоряний час для Клима Чурюмова та Світлани Герасименко настав у 2003 році. Тоді стало відомо, що космічний апарат Rosetta до комети Віртанена не полетить, а його новою ціллю стане 67P/Чурюмова — Герасименко.

У 2004 році Чурюмов та Герасименко стали почесними гостями на запуску Rosetta з космодрому Куру у Французькій Гвіані. У 2014–2016 роках цей апарат здійснив безліч досліджень відкритої ними комети, завдяки яким ми тепер дуже багато знаємо не тільки про неї, але й про «брудні айсберги космосу» взагалі.

Крім комети, ім’ям Світлани Герасименко назвали астероїд, який у 1982 році відкрив український астроном Микола Черних. У 2017-му вчена за свої відкриття отримала державну премію Республіки Таджикистан у галузі науки.

За матеріалами www.facebook.com

Новини інших медіа
Що таке темна матерія і з чого вона складається
Обсерваторія діаметром 12,9 тис км надіслала світлини найтаємничіших явищ на Сонці
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років