Померла Кетрін Джонсон – математик NASA, що розраховувала траєкторії перших космічних місій

24 лютого на 102-му році життя не стало Кетрін Джонсон (Katherine Johnson). Повідомлення про це опубліковано на сайті NASA.

Кетрін Джонсон народилася 26 серпня 1918 р. у сім’ї вчительки та лісоруба, з дитинства захопилася математикою. Після закінчення навчання вона вирішила продовжити кар’єру в цьому напрямку, попри всі обмеження, пов’язані з сегрегацією, що діяла тоді.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

У 1953 р. Джонсон влаштувалася на роботу в Національний консультативний комітет з повітроплавання – відомство, що стало попередником NASA – і працювала обчислювачем, займаючись аеродинамічними розрахунками. Після створення NASA вона розраховувала параметри траєкторій для перших пілотованих космічних місій, а також перевіряла правильність обчислень ранніх поколінь комп’ютерів. Відомо, що астронавт Джон Гленн якось заявив, що не полетить у космос, поки Джонсон особисто не перевірить ще раз всі комп’ютерні розрахунки.

У 1969 році її обчислення лягли в основу комп’ютерної програми, що розраховувала процедуру зниження і старту місячного модуля в ході експедиції Apollo 11. Через рік Кетрін Джонсон зуміла швидко розрахувати параметри нової траєкторії, що забезпечила безпечне повернення на Землю екіпажу Apollo 13, при цьому вона використала не комп`ютер, а власні астрономічні таблиці. Надалі вона брала участь у програмі Space Shuttle, займалася обчисленнями для інших проєктів, а 1986 р. покинула NASA.

У 2015 році Барак Обама вручив Кетрін Джонсон президентську медаль Свободи. Через рік він назвав її прикладом «духу першовідкриття» в історії Америки. Історія Джонсон лягла в основу фільму «Приховані фігури» (Hidden Figuries), що вийшов на екрани у 2017 році.

За матеріалами: https://www.nasa.gov

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів