Помер Френк Борман: астронавт, який міг стати першою людиною на Місяці

У США у віці 95 років помер колишній астронавт NASA Френк Борман. Він командував першою експедицією, яка здійснила політ до Місяця 55 років тому.

Френк Борман. Джерело: NASA

Френк Борман народився 14 березня 1928 року в місті Гері, штат Індіана. У 1950 році він закінчив Військову академію у Вест-Пойнті, після чого вступив до лав ВПС США. Надалі він налітав понад 3 тисячі годин на реактивних літаках.

У 1962 році Френк Борман пройшов відбір до другої групи астронавтів NASA. Свій перший політ у космос він здійснив як командир місії Gemini 7 1965 року. У цьому польоті було встановлено новий рекорд тривалості перебування в космосі, який протримався до 1970 року. Крім рекорду, корабель послужив імпровізованою ціллю для зближення з космічним кораблем Gemini 6 (попри нумерацію, його було запущено пізніше Gemini 7).

Френк Борман. Джерело: NASA

Наступним призначенням Бормана стала експедиція Apollo 9. Її метою мало стати випробування місячного модуля на навколоземній орбіті. Однак через неготовність апарата NASA вирішила зробити перестановку та поміняти місцями екіпажі Apollo 8 і Apollo 9. Команді Бормана було поставлено завдання першими в історії облетіти Місяць і повернутися на Землю.

Apollo 8 запустили 21 грудня 1968 року, і через три дні він вийшов на селеноцентричну орбіту. Загалом корабель десять раз облетів навколо Місяця. Під час одного з них астронавти зробили знаменитий знімок сходу Землі над місячною поверхнею.

Знаменитий знімок сходу Землі, зроблений екіпажем Apollo 8. Джерело: NASA

Експедиція Apollo 8 успішно повернулася на Землю 27 грудня 1968 року. Відомо, що заступник директора NASA Дік Слейтон, який у ті роки відповідав за підбір екіпажів, пропонував Борману посаду командира експедиції Apollo 11. Отже, він би став першою людиною, яка ступила на поверхню Місяця. Але Борман відмовився, бо задовго до цього прийняв рішення, що Apollo 8 стане його останнім космічним польотом. Він звільнився з NASA 1970 року, після чого працював у приватному секторі.

Нагадаємо, що зовсім недавно не стало Кена Маттінглі, який літав до Місяця в межах експедиції Apollo 16. Тепер із двадцяти чотирьох місячних астронавтів, у живих залишилося вісім осіб. Четверо висаджувалися на його поверхню, ще четверо бачили його з орбіти. Наймолодшому з астронавтів Apollo — 88 років.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine