26 березня 2024 року міський голова Львова Андрій Садовий повідомив у своєму Telegram-каналі про смерть відомого науковця та громадського діяча, патріарха української фізики академіка Ігоря Рафаїловича Юхновського. 1 вересня йому мало би виповнитися 99 років.
«Відійшов у засвіти Ігор Рафаїлович Юхновський. Світла, добра, мудра людина. Почесний громадянин Львова. Творець України. Обличчя Незалежності», — написав Андрій Садовий.
Академік, політик, «батько» референдуму за незалежність
Прізвище Юхновського було відоме всім свідкам становлення української незалежності в 90-х роках минулого століття. Він був обраний до останнього складу Верховної ради Української РСР і створив там першу опозиційну групу під назвою «Народна рада». Став одним з ініціаторів референдуму 1 грудня 1991 року, що затвердив незалежність нашої держави, тоді ж узяв участь у президентських виборах і посів п’яте місце. Пізніше був депутатом трьох скликань парламенту вже незалежної України. З жовтня 1992-го по березень 1993 року обіймав посаду першого віцепрем’єр-міністра. З 2006-го по 2010-й виконував обов’язки голови Українського інституту національної пам’яті.
Ігор Юхновський народився в селі Княгинине, що тоді належало до Волинського воєводства Польської Республіки, а з вересня 1939-го опинилось у складі СРСР. Під час німецької окупації жив у місті Кременець, після повернення радянських військ у 1944-му був мобілізований, воював як сапер у складі 201 батальйону резерву головного командування РА.
Після закінчення війни та демобілізації вступив до Львівського університету, навчався дуже успішно, вів наукову роботу, вже 1951 року очолив Відділ теоретичної фізики в цьому навчальному закладі. 1969-го, захистивши докторську дисертацію, став директором новоствореного у Львові Відділу статистичної теорії конденсованих станів Інституту теоретичної фізики АН УРСР, який завдяки старанням Юхновського в 1990-му перетворився на самостійний інститут.
Вибір на користь України
Але на той час учений уже вирішив присвятити своє життя політиці. Він відмовився від участі у виборах 1989 року до Верховної Ради СРСР і залишився в Україні. «Я зрозумів, що бути депутатом українського парламенту зараз є важливішим, що саме тут будуватиметься незалежна держава, що це зараз важливіше, ніж моя наука», — згадував учений пізніше. Так воно врешті й сталося. Вже 16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет, а менш ніж за рік Ігор Юхновський порушив питання щодо організації всеукраїнського референдуму про незалежність.
Світовій науковій спільноті більше відомі досягнення академіка Юхновського в галузі статистичної фізики, теоретичних досліджень систем частинок і проблем фізики конденсованої речовини. Він є автором понад 500 наукових статей, 7 монографій і підручників. Але нам він запам’ятався як один із творців незалежної української держави та вартових національної пам’яті. Тепер він і сам став її частиною…
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine