Політ американців на Марс: Трамп ставить на приватні компанії

Нещодавно оприлюднений бюджет NASA на 2026 рік передбачає виділення більш ніж одного мільярда доларів на підготовку пілотованого польоту на Марс. При цьому основний акцент робиться на залучення приватних компаній.

Марс
Марс. Джерело: scifi.fandom.com

Політ на Марс та приватні компанії

Президент США Дональд Трамп вважає, що одним із найважливіших завдань NASA є пілотований політ на Марс. Такий висновок можна зробити за результатами аналізу бюджетної пропозиції для аерокосмічної адміністрації на 2026 рік, оприлюдненої нещодавно.

У бюджеті на підготовку до польоту на Червону планету виділено понад 1 млрд доларів. При цьому значна частина цієї суми має піти на реалізацію програми комерційних послуг щодо доправлення корисного навантаження на Марс. Простіше кажучи, частину задач планується перекласти на приватні компанії, як це робилося у межах програми CLPS, яка була частиною проєкту Artemis.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Очікується, що саме приватні виробники розроблять скафандри та системи життєзабезпечення, а NASA закупить їх у них. Усе це дуже добре поєднується з грандіозними планами Ілона Маска невдовзі створити власними силами поселення на Марсі.

Скорочення бюджету NASA

Усе це відбувається на тлі загального скорочення бюджету NASA на 25 %. Наступного року він становитиме лише 18,8 млрд доларів. При цьому скороченню підлягатиме велика кількість наукових програм. Чимало вчених також ризикують залишитися без роботи.

Програму Artemis та будівництво космічних кораблів Orion планують поступово згортати. Очікується, що її наступницю розроблятимуть за принципом, подібним до підходу SpaceX під час створення ракети Falcon 9.

На тлі усього цього відбувається дуже дивна історія з призначенням директора NASA. Висунутий на цю посаду і достатньо врівноважений у своїх висловлюваннях Джаред Айзекман несподівано втратив підтримку Трампа. Кого тепер висунуть на цю посаду — незрозуміло, але нічого хорошого науковцям чекати не доводиться.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа