30 травня NASA опублікувала додаткову інформацію про пропозицію щодо свого бюджету на 2026 фінансовий рік. У разі затвердження він призведе до звільнення тисяч людей і закриття десятків місій.
Масові звільнення
Опубліковані документи містять набагато більш детальну інформацію про пропозицію щодо бюджету, ніж та, яка на початку травня була оприлюднена адміністрацією Білого дому. Вони дозволяють краще оцінити наслідки, до яких призведе їх затвердження.

Проєкт бюджету на 2026 рік передбачає фінансування NASA в розмірі 18,8 млрд доларів, що майже на чверть менше, ніж у 2025 році. Це найрізкіше скорочення бюджету NASA за рік в історії, яке призведе до його зниження до рівня 1961 року з поправкою на інфляцію.

Це неминуче призведе до масових звільнень. Якщо у 2025 році в NASA працювало 17 391 держслужбовців, то у 2026 їх число скоротиться до 11 853 осіб. Будуть закриті цілі наукові центри.
Десятки скасованих місій
Документи також підтверджують різке скорочення наукових програм NASA. Їх фінансування буде скорочено на 47%. Під ніж підуть понад 40 наукових проєктів. Зокрема, NASA доведеться припинити роботу міжпланетних місій OSIRIS-APEX, Mars Odyssey, MAVEN, Juno, New Horizons, а також відключити телескопи Chandra та Fermi.

З проєктів, що розробляються, будуть закриті венеріанські місії DAVINCI та VERITAS, місія з доставляння зразків марсіанського ґрунту Mars Sample Return, а також низка місій з вивчення Землі та Сонця. NASA також доведеться припинити співпрацю з ESA в межах місій EnVision і Rosalind Franklin. У випадку з останньою це поставить під сумнів можливість її технічної реалізації. Ще одним важливим наслідком прийняття бюджету стане фактичне припинення виробництва плутонію-238, що в майбутньому унеможливить відправлення будь-яких місій у далекий космос.

Що стосується нового телескопа Roman, то NASA зробить спробу врятувати проєкт. Однак його фінансування буде скорочено вдвічі, що може призвести до затримок і перенесення запуску.

З очевидних причин, проєкт бюджету NASA викликав вкрай негативну реакцію з боку американських наукових кіл, які називають ситуацію не інакше як катастрофою. Надалі документ буде переданий до Конгресу, який і відповідає за виділення грошей NASA. У найближчі кілька місяців стане зрозуміло, чи захоче Конгрес підтримати масове закриття космічних місій, чи ж він виступить як їхній рятівник.
За матеріалами Spacenews