Погляд у минуле астрономії (фото)

Представлене зображення було отримане під час заходу сонця на вершині гори Ла-Сілья. Вона розташована у чилійській пустелі Атакама і є домом для великої кількості телескопів.

Телескопи, розташовані на вершині гори Ла-Сілья. Джерело: Zdeněk Bardon/ESO

Сьогодні головним астрономічним інструментом Ла-Сілья є 3,6-метровий рефлектор ESO. Він, переважно, використовується для пошуків екзопланет. Телескоп розташований на самій вершині гори (права частина знімка).

Але не всі телескопи Ла-Сілья продовжують вести спостереження. Як приклад, можна навести Субміліметровий телескоп Швеції-ESO (SEST), чия 15-метрова тарілка сяє на передньому плані. SEST був встановлений у 1987 році. На той час він був найбільшим телескопом свого типу у південній півкулі. Його хвильовий діапазон дозволяв досліджувати дуже далекі об’єкти Всесвіту, завдяки чому на SEST було зроблено багато чудових відкриттів, пов’язаних з областями зореутворення.

Але з часом з’явилися нові технології, на базі яких були створені досконаліші інструменти для спостережень у міліметровій та субміліметровій області спектра. Серед них телескоп APEX (Atacama Pathfinder Experiment) та Атакамська Велика міліметрова/субміліметрова антенна решітка (ALMA). У 2003 році, приблизно тоді, коли APEX та ALMA розпочали регулярні наукові спостереження, всі роботи на SEST були припинені.

Але, хоча SEST і був виведений з експлуатації, його антена, як і раніше стоїть на Ла-Сілья. У ній, немов у дзеркалі, відбивається не лише небо та навколишній пустельний ландшафт, а й, так би мовити, минуле астрономічних досліджень.

Раніше ми публікували знімок «червоних привидів» над пустелею Атакама.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки цікаві новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine