Фахівці ACe Consortium розпочали будівництво фундаменту башти купола Надзвичайно великого телескопа Європейської Південної обсерваторії (ELT ESO). Про це повідомляється у пресрелізі, опублікованому на сайті ESO.
ELT має стати найбільшим наземним телескопом світу, який веде дослідження в оптичному діапазоні. Учасники проєкту розглянули безліч потенційних майданчиків для розміщення обсерваторії. Були проведені тестові виміри в Іспанії, Чилі, Марокко та Аргентині. Зрештою, вибір упав на вершину гори Серро Армасонес у чилійській пустелі Атакама. Поєднання таких параметрів як висота, виняткова сухість повітря та віддаленість від джерел засвічення забезпечать телескопу оптимальні умови спостережень.
«Домівкою» для ELT стане гігантський купол, що обертається, висотою 74 м, діаметром 86 м і масою 3400 тонн. У ньому буде розміщено 39-метрове головне дзеркало, що складається з 798 індивідуальних шестикутних сегментів загальною площею 978 м². Діаметр вторинного дзеркала становитиме 4,2 м, третинного — 3,75 м. Завдяки їм обсерваторія зможе збирати у 15 разів більше світла, ніж найбільші оптичні телескопи, що діють.
Конструкція ELT передбачає використання принципово нової адаптивно-оптичної техніки, здатної настільки добре коригувати спотворення зображень небесних тіл, що вносяться земною атмосферою, що знімки будуть чіткішими, ніж фотографії з космосу. Очікується, що нова обсерваторія зможе безпосередньо отримувати зображення екзопланет, вивчати їх атмосфери, спостерігати народження нових планетних систем, а також допоможе виміряти величину прискорення розширення Всесвіту.
Загальний кошторис проєкту ELT оцінюється в 1,2 млрд євро. Згідно з поточними планами, телескоп побачить своє «перше світло» наприкінці 2025 р. і почне регулярні спостереження у 2026 р.
За матеріалами: https://www.eso.org