18 лютого європейський зонд Solar Orbiter здійснить близький проліт Венери. Цей маневр дозволить йому побачити полюси Сонця.
Для чого потрібні гравітаційні маневри
Solar Orbiter був запущений 2020 року з метою вивчення Сонця, його активності та внутрішньої частини геліосфери. Для вирішення цих завдань йому було необхідно наблизитися до нашої зорі на дистанцію меншу, ніж відстань між нею та Меркурієм. Для цього Solar Orbiter виконав низку гравітаційних маневрів біля Венери, які дозволили зменшити перигелій його орбіти до 42 млн км.

Тепер Solar Orbiter переходить до наступного етапу своєї місії. Під час нього апарат займеться вивченням полярних регіонів Сонця, які не видно з Землі. І для цього йому знову необхідно зустрітися з Венерою і скористатися її гравітацією.
Річ у тім, що орбіти всіх планет лежать приблизно в одній площині. Щоб побачити полюси Сонця, орбіту Solar Orbiter необхідно «нахилити» щодо цієї площини. Проблема полягає в тому, що це дуже енерговитратний маневр, що вимагає більшої кількості палива, ніж космічний апарат може взяти з собою. Саме тому Solar Orbiter і буде потрібна нова зустріч із Венерою. Гравітація планети дозволить збільшити нахил його орбіти до 17° практично без витрат палива.
Точний розрахунок
Під час майбутнього зближення Solar Orbiter пройде на відстані всього 379 км від поверхні Венери. Це менше, ніж висота орбіти МКС. Траєкторія Solar Orbiter розрахована таким чином, щоб отримати максимум можливого, але при цьому уникнути впливу на нього атмосфери Венери.

Однією з потенційних проблем є нагрівання. Під час прольоту Solar Orbiter буде спрямований теплозахисним екраном у бік Сонця. Однак апарат все одно буде «купатися» в потоці тепла, що виходить від розпеченої атмосфери Венери. Деякі частини Solar Orbiter зазнають значного підвищення температури, але згідно з розрахунками інженерів, вона не повинна перевищити безпечну межу.
Фахівці місії також скористаються майбутнім прольотом, щоб зібрати наукові дані. На жаль, через необхідність утримувати певну орієнтацію теплозахисного екрана, апарат не зможе провести знімкування Венери за допомогою своїх камер. Водночас він проведе вимірювання плазмового і магнітного середовища в околицях планети. Ці дані зроблять внесок у дослідження того, як сонячний вітер впливає на атмосфери планет за межами Землі.
Раніше ми розповідали про те, як Solar Orbiter зробив найдетальніші знімки з космосу.
За матеріалами ESA