Площа антарктичної морської криги близька до історичного мінімуму

Уже третій рік поспіль площа морської криги у водах навколо Антарктиди скорочується до історичного мінімуму. За словами вчених, це вказує на довгострокові зміни клімату.

Карта крижаного покриву Антарктиди в лютому 2024 року. Жовта лінія позначає медіанні значення за період з 1981 по 2010 рік. Джерело: NASA Earth Observatory

У 2024 році мінімальна площа антарктичної морської криги була зафіксована 20 лютого. Вона склала 1,99 млн км². Це на 30% менше за середньорічний показник періоду з 1981 по 2010 рік. Різниця в площі порівнянна з розмірами площі Туреччини.

Ці цифри були отримані під час аналізу даних, зібраних мікрохвильовими датчиками на борту супутника Nimbus-7, який спільно експлуатують NASA та Національне управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA). У дослідженні також брали участь метеорологічні супутники, які використовують американські військові.

Динаміка зміни площі антарктичної морської криги. Джерело: NASA Earth Observatory

Щоб визначити площу криги, вчені проєктують дані супутникових спостережень на сітку, а потім складають загальну площу кожного елемента, який вкритий кригою хоча б на 15 відсотків. На опублікованій карті жовтим контуром показано медіанну площу морської криги в лютому за період з 1981 по 2010 рік.

За цифрами антарктичний мінімум лютого 2024 року практично ідентичний мінімуму 2022 року. Менша площа морської криги була зафіксована лише 2023 року, тоді вона становила 1,79 млн км². За словами вчених, «зміна режиму» відбулася 2016 року, коли площа криги помітно впала і відтоді залишається нижчою за норму. Формально, поки ще занадто рано судити про те, наскільки ця зміна є довгостроковою. Але багато вчених уже практично не сумніваються в тому, що подальше скорочення крижаного покриву неминуче.

Раніше ми розповідали про гігантський айсберг, який залишив околиці Антарктиди.

За матеріалами https://earthobservatory.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine