Пісня льоду й полум’я: супутники зазнімкували виверження в Ісландії

Європейське космічне агентство опублікувало знімки, зроблені супутником Sentinel-2A. Зображення, які цілком можна назвати «піснею льоду й полум’я», демонструють наслідки виверження вулкана в Ісландії.

Наслідки виверження вулкана в Ісландії. Знімок був зроблений супутником Sentinel-2A 8 лютого 2024 року. Джерело: CopernicusEU

Фото були зроблені 8 лютого 2024 року. Того дня в Ісландії активізувався вулкан, розташований неподалік від містечка Гріндавік. Подія супроводжувалася невеликим землетрусом, після якого з трикілометрової ущелини почали бити фонтани лави.

Виверження призвело до того, що Блакитна лагуна, одна з найбільших туристичних визначних пам’яток Ісландії, була повністю евакуйована. Жителі самого Гріндавіка покинули місто ще минулого року.

Наслідки виверження вулкана в Ісландії. Знімок був зроблений супутником Sentinel-2A 8 лютого 2024 року. Джерело: CopernicusEU/Marco Langbroek

Знімки Sentinel-2A були складені з даних, отриманих як у видимому, так і інфрачервоному діапазоні. У момент знімкування супутник перебував на висоті 786 км. На них добре видно викинуту вулканом лаву, яка розтікається по покритих снігом і льодом околицях.

Наслідки виверження вулкана в Ісландії очима супутника компанії Planet. Джерело: Planet

Компанія Planet також опублікувала власні знімки наслідків виверження, зроблені 9 лютого. Вони демонструють потоки лави, що розтікаються островом, а також дим, який вони випускають.

Наслідки виверження вулкана в Ісландії очима супутника компанії Planet. Джерело: Planet

За останні місяці ісландська влада та місцеві жителі спорудили низку бар’єрів і траншей, які, за їхнім задумом, мають завадити лаві поглинути Гріндавік. Однак вона вже знищила кілька будівель. За оцінками геологів, зараз у вулканічній камері накопичилося близько 9 млн кубометрів магми. Це значно підвищує ризик нового, потужнішого виверження.

Ви також можете почитати нашу статтю про десять найруйнівніших вивержень вулканів у новітній історії.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine