Під тиском: Hubble показав галактику, що «пробивається»

Група супроводу місії Hubble опублікувала нове зображення. Воно демонструє карликову галактику IC 3476.

Галактика IC 3476. Джерело: ESA/Hubble & NASA, M. Sun

IC 3476 розташована на відстані 54 млн світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Волосся Вероніки. На знімку Hubble вона має безтурботний вигляд. Центр IC 3476 не особливо яскравий і вкритий пилом, тоді як зовнішній диск і гало закручуються навколо нього, немов потоки води.

Але це оманливе враження. Насправді IC 3476 у прямому сенсі слова перебуває під тиском. Річ у тім, що міжгалактичний простір не є повністю порожнім. У ньому теж може бути речовина, наприклад, розпечена плазма. І коли галактика проходить через нього, це призводить до виникнення ударного тиску. Процес можна образно порівняти із зустрічним потоком повітря під час поїздки на автомобілі.

Подальші події можуть розгортатися за кількома сценаріями. У деяких випадках опір міжгалактичного середовища може повністю витіснити весь газ із галактики, через що вона позбудеться можливості формуватися нові зорі.

Однак можливий і інший варіант, коли тиск призведе до стиснення газу всередині галактики. Саме це й відбувається в IC 3476. На краю галактики, що відчуває на собі основний тягар опору, зорі не народжуються, але в глибших областях галактики швидкість зореутворення помітно вища за середню. Це демонструють численні плями, які світяться на знімку Hubble, що відзначають області, де активно формуються нові світила.

Раніше ми розповідали про те, як Hubble простежив за народженням гігантської зорі.

За матеріалами https://esahubble.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine