Січнева повня має назву Вовчої. Не можна сказати, що саме цієї ночі вовки поводяться якось особливо, проте можна стверджувати, що цього разу поруч із Місяцем вдасться побачити незвичайно яскравий Марс, а у деяких місцях наш супутник навіть закриватиме його.
Січнева повня
Першу повню року традиційно називають Вовчою. Цьогоріч вона відбудеться в ніч з 13 на 14 січня. У деяких країнах її краще буде спостерігати у першій половині ночі, у деяких — у другій. Крім того, в окремих місцевостях можна буде побачити, як наш супутник закриває надзвичайно яскраву зараз планету Марс.
Назва «Вовча повня» чи «Вовчий Місяць», прийшла до нас зі США, де активно використовується вже не перший рік. Взагалі треба сказати, що у Сполучених Штатах для кожного повного Місяця є своя назва. Традиційно вважається, що їхнім джерелом є фольклор корінних народів Північної Америки.
Що стосується конкретно Вовчої повні, то її назву пов’язують із тим, що нібито в цей час вовки виють особливо сильно чи особливо голосно, чи просто в обов’язковому порядку. Хоча насправді ці тварини видають відповідні звуки, коли їм заманеться, адже це — основний спосіб їхнього спілкування на великій відстані.
Звідки з’явилася назва «Вовча повня»?
Першим джерелом, де згадується Вовча повня та решта назв, які зараз використовують, є збірка Old Farmer’s Almanac. Це надзвичайно поважне у плані віку видання, засноване 1792 року. Тоді значна частина населення США проживала в сільській глушині, й саме для них цей альманах і призначався. До речі, він публікується й досі.
Виходила збірка раз на рік і містила прогнози погоди, прості астрономічні дані про фазу Місяця та видимість зір, таблиці, коли потрібно садити певні рослини, поради щодо ведення господарства, рецепти й інші важливі у житті селян речі.
Саме у ньому в 1930-х роках для опису кожної повні року почали використовуватися назви, які можна зустріти дотепер, зокрема й «Вовча». При цьому автори стверджували, що ці назви — народні та склалися в середовищі американських фермерів на основі як традицій, що припливли з їхніми предками з Європи, таких і тих, що були запозичені у корінних мешканців.
Зараз «індіанська» версія визнана основною. Хоча з нею є великі проблеми. Річ у тім, що серед корінних народів Північної Америки ніхто не може вказати той, що називав би її саме Вовчою. Переважно фольклорні назви тяжіють до «холоду» та «морозу».
Що ж до європейського походження, то воно також сумнівне. Адже у кельтських народів ця повня має назву «Тиха» або «Сиди вдома». А для германців, до яких належать англосакси та численні німецькі колоністи у Північній Америці, це була «Повня після Йоля», тобто після свята, що відзначається під час зимового сонцестояння. І це все за умови, що всі ці назви пережили століття культурного впливу християнства.
Тож не виключено, що видавці Old Farmer’s Almanac усі ці назви просто вигадали. Саме в 1930-х роках видання переживало складні часи, проводило ризиковані експерименти й узагалі ледь не закрилося. Але назви згодом прижилися.
Повня і Марс
У 2025 році Вовча повня настане о 22:27 13 січня за всесвітнім часом. Місяць в цей момент перебуватиме у сузір’ї Близнят поруч із найяскравішими його зорями — Кастором і Полуксом. Поблизу також розміститься червоний і дуже яскравий Марс.
Четверта від Сонця планета зараз наближається до свого протистояння — точки, в якій Земля опиниться між нею і Сонцем. Цей момент настане 16 січня і в цю ніч блиск Марсу сягне -1,4m, тобто він буде яскравішим за Сіріус.
Проте і під час Вовчої повні Марс буде дуже красивий. Разом із Місяцем вони зійдуть над обрієм ще до заходу Сонця. Тож за їхньою мандрівкою можна буде спостерігати протягом усієї ночі. Максимальна фаза повні в Україні спостерігатиметься о 0:27 14 січня.
У Лондоні час збігається із всесвітнім. Місяць та Марс тут також зійдуть одночасно незадовго до заходу Сонця і їх також можна буде спостерігати всю ніч. Проте максимальна фаза настане тут ще ввечері 13 січня, тож довго засиджуватися в очікуванні спостереження не доведеться.
А ось на східному узбережжі США все буде набагато цікавіше. У Нью-Йорку максимальна фаза повні настане о 17:27 13 січня. Сонце щойно опуститься за горизонт, а Місяць ще тільки підійматиметься над обрієм. Зате цієї ж ночі у Нью-Йорку можна буде спостерігати не тільки зближення Марса з Місяцем, але й покриття останнім Червоної планети. Вона сховається за диском нашого супутника о 21:21 за місцевим часом.
Це явище можна буде спостерігати по всіх Сполучених Штатах, а також у Західній Африці. Дізнатися точний час покриття саме для вашої місцевості можна на цьому ресурсі: https://ssp.imcce.fr/forms/occultations/499/301/2025-01-14G