Перигелій. Чому Земля найближче до Сонця саме взимку?

4 січня Земля має пройти перигелій — найближчу до Сонця точку своєї орбіти. Це може здатися дивним, адже це відбувається прямо посеред зими. Але насправді з довжиною світлового дня і температурою на вулиці це ніяк не пов’язано.

Перигелій
Перигелій

Перигелій

Коли говорять про орбіту Землі, то важко втриматися від викривлення фактів. Бо якщо сказати, що вона є колом, то це буде неправдою, оскільки насправді це — еліпс, тобто замкнена траєкторія з двома фокусами всередині, в одному з яких розташоване Сонце. А отже відстань до нашого світила весь час змінюється.

Найближча точка називається перигелієм, а найвіддаленіша — афелієм. Але якщо зобразити орбіту Землі як відчутно витягнутий еліпс, то це теж буде введенням в оману. Адже в перигелії відстань від Землі до Сонця становить 147 млн км, а під час афелію — 152 млн км. Тобто різниця між ними становить близько 3%. Якби ми зобразили еліпс, який лише на 3% відрізняється від кола, то різницю помітити було б досить непросто.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2022 (188)

До товару

Проте вже о 15:28 4 січня Земля опиниться у найближчій до Сонця точці своєї орбіти. Візуально це ніяк не відзначатиметься, бо різниця між перигелієм та афелієм, як вже було сказано, невелика. І все ж виникає запитання, чому в цей момент ми не відчуваємо додаткового тепла, а, скоріше, навпаки.

Ексцентриситет земної орбіти. Джерело: Вікіпедія

Чому перигелій взимку

Щоб зрозуміти, чому перигелій настає саме взимку, треба згадати, чим зумовлена зміна пір року на Землі. Першопричиною є нахил осі її обертання відносно перпендикуляру до площини її орбіти. Якби цього відхилення не було, то єдиною причиною сезонних змін дійсно була б еліптичність орбіти, й цих змін ми практично не відчували б.

Проте вісь обертання Землі нахилена, і при цьому цей нахил зберігається протягом усього року. Внаслідок цього наша планета повертається до Сонця то Північним, то Південним полюсом, і ми це відчуваємо як зміну тривалості світлої частини доби. Наприклад, два тижні тому наша планета промайнула точку, в якій її Північний полюс опинився максимально відхиленим у бік, протилежний напрямку до Сонця.

Ми це відчули як зимове сонцестояння. У Північній півкулі була найдовша ніч року. А у Південній — навпаки, той день був найдовшим, там зараз вирує літо. Та й взагалі треба пам’ятати про те, що зима і літо настають у двох півкулях нашої планети по черзі.

Зміна сезонів. Джерело: Вікіпедія
Зміна сезонів. Джерело: Вікіпедія

Зміна тривалості світлового дня і кута падіння променів Сонця на поверхню Землі впливають на кількість отриманої сонячної енергії значно сильніше, ніж еліптичність її орбіти. Хоча вона все ж має свій вплив: у перигелії наша планета отримує на 6,9% більше енергії, ніж в афелії. Проте переважно ця енергія дістається Південній півкулі.

Чи кожного року перигелій настає в той самий день

Одна з найскладніших речей для розуміння перигелію земної орбіти — те, що кожного року Земля проходить його приблизно в один і той самий час, між 2 та 5 січня, але дати та конкретний момент щоразу різні. Причин цього декілька. Одна з них — розбіжність тропічного року з календарним на кілька годин, для подолання якого нам потрібні високосні роки.

Друга причина — коливання самої орбіти Землі, зміна її ексцентриситету. Вони спричинені гравітаційним впливом інших планет Сонячної системи. Зазвичай вони невідчутні для нашого повсякденного життя, але на точку афелію та перигелію все ж впливають.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Обертання двох тіл — більш масивного та менш масивного — навколо спільного центра мас. Джерело: NASA

Нарешті, не варто забувати про таке явище, як прецесія осі Землі. Це те саме явище, яке примушує точку весняного рівнодення весь час зміщуватися. Через це ж перигелій дуже повільно віддаляється від точки зимового сонцестояння і приблизно за 13 тис. років збігатиметься з літнім.

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів