Перший європейський космічний корабель Nyx кидає виклик SpaceX

Доставлення екіпажів та вантажів до Міжнародної космічної станції (МКС) і назад на регулярній основі наразі здійснюють лише дві американські компанії — SpaceX та Northrop Grumman із капсулами Crew Dragon та Cygnus. NASA покладала надії також на Boeing Starliner, але через низку проблем та провальної останньої місії цей проєкт опинився під загрозою закриття. Втім, європейський стартап The Exploration Company, в якому беруть участь Німеччина, Франція та Італія, прагне долучитися до космічних перевезень. Компанія нещодавно залучила ще 160 млн доларів для створення першого в Європі багаторазового космічного корабля Nyx.

Nyx
Концепт космічного корабля Nyx від європейського стартапу The Exploration Company. Ілюстрація: exploration.space

Як заявляють в компанії, Nyx зможе перевозити до 3000 кг вантажів між Землею та МКС. Засновниця компанії, аерокосмічна інженерка Елен Юбі, планує здійснити перший комерційний запуск капсули ще до виведення МКС з експлуатації — у 2028 році. За її словами, стартап фінансується переважно приватними інвесторами, що відрізняє його від таких гігантів, як SpaceX, які значною мірою залежать від коштів NASA.

Перші успіхи

Фінансування очолили фонди Balderton Capital і Plural, збільшивши загальний обсяг залучених коштів до 208 млн доларів. До фінансування також долучилися Bessemer Venture Partners, NGP Capital та два європейські фонди — French Tech Souveraineté і DeepTech & Climate Fonds.

Європейська космічна агенція (ESA) також підтримує розвиток європейських космічних транспортних засобів. У 2024 році компанія отримала контракт на 25 млн євро на створення послуг із повернення вантажів з низької навколоземної орбіти. Цей контракт діятиме до 2026 року.

Nyx
Концепт космічного корабля Nyx від європейського стартапу The Exploration Company. Ілюстрація: exploration.space

Ця структура нагадує програму NASA COTS (Commercial Orbital Transportation Services), яка в 2006 році започаткувала комерційні орбітальні перевезення. Завдяки їй компанії SpaceX і Orbital Sciences Corporation уклали багатомільярдні контракти.

Комерційний потенціал

Крім підтримки ESA, стартап активно залучає комерційних партнерів. Близько 90% контрактів компанії на суму 770 млн укладено з приватними замовниками, такими як Vast, Axiom Space та Starlab, які працюють над створенням комерційних космічних станцій.

Перший демонстраційний політ апарата Nyx відбувся влітку цього року на ракеті Ariane 6, але місія завершилася провалом через технічну несправність ракети. Наступний тестовий запуск під назвою Mission Possible запланований на 2025 рік із використанням ракети SpaceX Falcon 9.

Погляд у майбутнє

«Ми поважаємо досягнення SpaceX і прагнемо вчитися у них. Але світ потребує альтернатив. Ми розуміємо, що починаємо з відставання, але нам потрібно зробити цей перший крок», — підсумовує Юбі. 

Європа впевнено рухається до створення конкурентоспроможної космічної інфраструктури, яка забезпечить незалежний доступ до орбіти та відкриє нові можливості для комерційного використання космосу.

Раніше ми повідомляли про те, як NASA та ESA закликали залишити МКС у космосі для наступних поколінь.

За матеріалами techcrunch.com

Новини інших медіа
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі
Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт
Як у гігантської комети: астрономи виявили хвіст у екзопланети
Пилові бурі на Марсі можуть поглинути всю планету
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» з прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип