Персеїди: все, що потрібно знати про головне небесне шоу літа

Якщо ви любите дивитися на нічне небо, то можливо звернули увагу, що за останні дні на ньому почали з’являтися «зорі, що падають». Це перші провісники метеорного потоку Персеїди, який часто називають головним небесним шоу літа. Але звідки він узявся і чому здобув таку популярність? Розбираймося.

Що таке метеорний потік

Почнемо з визначення метеорного потоку. Це явище виникає, коли Земля проходить через шлейф пилу, зазвичай залишений якоюсь кометою. Оскільки частинки рухаються приблизно тією самою траєкторією, що і їхня «прамати», для наземних спостерігачів породжені ними метеори мають вигляд метеорів, що розходяться з однієї точки на небесній сфері (вона називається радіантом).

Радіант метеорного потоку. Джерело: NASA/Preston Dyches

Метеори не слід плутати з метеоритами. Метеор — це вогняний слід, що виникає під час входження небесного тіла в атмосферу. Метеоритом же називають ту частину тіла, якій вдається досягти поверхні Землі. Оскільки метеорні потоки виникають під час входження в атмосферу частинок пилу, більшість з яких за розмірами не перевищують піщинку, вони не несуть жодної загрози для нашої планети та не призводять до появи метеоритів. Практично весь пил згорає в атмосфері.

Метеорний потік також не слід плутати з метеоритним дощем. Метеоритним дощем називають множинне випадання метеоритів, яке відбувається при руйнуванні великого об’єкта.

Джерело походження Персеїдів

Як і більшість метеорних потоків, Персеїди виникають, коли Земля проходить через кометний хвіст. Він залишений кометою 109P/Свіфта — Туттля. Це досить велика хвостата гостя. Діаметр її ядра оцінюється у 26 км. Сама комета наближається до Сонця лише приблизно один раз на 135 років, але ось через її хвіст Земля проходить щорічно.

Орбіта Землі та положення хвоста комети Свіфта — Туттля. Джерело: Sky & Telescope

Варто зазначити, що комета Свіфта — Туттля — це найбільший навколоземний об’єкт, що здійснює регулярні небезпечні зближення з Землею. З урахуванням розмірів, її зіткнення з нашою планетою призвело б до катастрофічних наслідків для всього живого. На щастя, розрахунки показують, що в найближче тисячоліття комета не становить загрози для Землі. Зробити більш довгостроковий прогноз складно, оскільки орбіта Свіфта — Туттля змінюється після кожного прольоту Сонця.

Чому Персеїди набули такої популярності

На піку активності Персеїд спостерігачі можуть побачити 50–60, а іноді й більше метеорів на годину. Це досить непоганий показник, але все ж таки не рекордний. Метеорні потоки Леоніди та Гемініди зазвичай потужніші за Персеїди.

Метеор з потоку Персеїди, зазнімкований з вершини альпійської гори Чіргант. Джерело: Nicholas Roemmelt

Однак у випадку з метеорними потоками важлива не тільки кількість, а й умови спостереження. Леоніди та Гемініди видно в листопаді та грудні. В цей час у північну півкулю приходить зима, через що погодні умови псуються. Небо часто закрите хмарами, та й, зрештою, не варто скидати з рахунків температурний фактор. Набагато приємніше спостерігати за небом комфортної літньої ночі, ніж під час холодів.

Пік Персеїд припадає на першу половину серпня. У цей час у північній півкулі все ще теплі ночі, а небо зазвичай вільне від хмар.

Коли та як спостерігати Персеїди

Перші Персеїди зазвичай з’являються на небі в середині липня. Але свого максимуму потік досягає в серпні. У 2024 році пік Персеїд прогнозується на ніч із 12 на 13 серпня. У цей час місячний диск буде освітлений на 50%. Тому оптимальним часом для спостереження Персеїд буде проміжок між північчю, коли Місяць уже зайде за горизонт, і сходом Сонця. Найчастіше метеори найкраще видно перед самим світанком.

Положення радіанта метеорного потоку Персеїди на небі.

Радіант потоку буде розташований у сузір’ї Персей (звідси й назва). Його найпростіше відшукати, якщо знайти сузір’я Кассіопея (його легко впізнати за знаменитим астеризмом у формі літери «W»). Сузір’я Персей розташовуватиметься прямо під ним.

Положення радіанта метеорного потоку Персеїди на небі.

Практика показує, що найбільше метеорів вдається побачити, якщо дивитися не в напрямку радіанта, а в точку приблизно посередині між ним і зенітом. 12–13 серпня опівночі вона розташується в північно-східному напрямку за 65° над горизонтом, недалеко від зорі β Кассіопеї (верхньої у славнозвісній букві «W» цього сузір’я), і далі до ранку поступово підійматиметься над горизонтом. За таких умов досить зручно спостерігати лежачи, а ще краще — у шезлонгу, повернутому головою на південний захід.

У ранньому Всесвіті знайшли більше чорних дір, ніж очікували
Вчені знайшли припливно-пульсуючу зорю
Загадкове червоне світіння на Землі потрапило на космічний таймлапс
Автобус для наступника Hubble: NASA підготувала «транспорт» для нового космічного телескопа
Супутники NASA зафіксували пожежу на російському складі ракет
FAA проти Ілона Маска: SpaceX оштрафували за порушення пускової ліцензії
Чорна діра залишила гігантську галактику без палива
Допомога ворогу: Китай адаптував Starlink для виявлення літаків-невидимок
Космічна подорож для обраних: Blue Origin випустив захопливу рекламу туристичних польотів
Місячне затемнення під час супермісяця: пряма трансляція