Перекинутому Odysseus залишилось «жити» менш ніж день на Місяці

За чотири дні після посадки модуля Odysseus від компанії Intuitive Machines на Місяці команда оприлюднила перші світлини, зняті під час його спуску. Ширококутні знімки підтверджують, що апарат тримає зв’язок із диспетчерами, попри його перекинуте положення, яке обмежує об’єм передаваної інформації.

Odysseus
Посадковий апарат Odysseus зробив це зображення приблизно за 35 секунд до посадки на Місяці. Ультраширококутний огляд показує його посадкові ноги в нижній частині кадру. Авторство: Intuitive Machines

Водночас знімки від космічного апарата NASA Lunar Reconnaissance Orbiter визначили місце приземлення Odysseus в межах 1,5 км від запланованої точки біля кратера Малаперт А на південному полярному регіоні Місяця. Це були хороші новини. Погана новина полягає в тому, що посадковому апарату на сонячних батареях, можливо, доведеться зануритися в темряву раніше, ніж передбачалося.

Odysseus
Світлина, отримана NASA Lunar Reconnaissance Orbiter, показує розташування посадкового модуля Odysseus, виділене вставкою з синьою рамкою. Авторство: NASA

Перше досягнення за пів століття

Odysseus став першим в історії комерційним космічним апаратом, який успішно здійснив посадку на супутник Землі, та першим американським апаратом, що зробив це після місії NASA Apollo 17 у 1972 році.

Спуск Odysseus на Місяць не був легким. За кілька годин до запланованої посадки команді управління Nova Control довелося перепрограмувати апарат через вимкнену лазерну систему визначення дальності. Замість цього використовувалася експериментальна лазерна система визначення дальності від NASA, і це щасливо спрацювало. Апарат також приземлився на більшій швидкості, що, ймовірно, стало причиною перекидання під час посадки, внаслідок чого він тепер лежить на боці.

Odysseus залишилось менш ніж день роботи

Положення апарата не впливає на збір даних, хоча впливає на передачу інформації. Разом з тим, місію можна назвати успішною. Тому NASA сплатить Intuitive Machines 118 млн доларів за доставлення на поверхню Місяця шести наукових вантажів. Також на борту є ще шість вантажів від приватних компаній.

Odysseus
Odysseus на Місяці. Ілюстрація: Intuitive Machines

В Intuitive Machines також визнали, що Odysseus не зможе перебувати в експлуатації від тижня до десяти днів, на які спочатку розраховували керівники місії. «Контролери мають намір збирати дані доти, доки сонячні батареї не перестануть освітлюватися. Судячи з положення Землі й Місяця, ми вважаємо, що диспетчери підтримуватимуть зв’язок з Odysseus до ранку вівторка», — йдеться у повідомленні компанії.

Раніше ми повідомляли, що зонд, який прямує до Місяця, зазнімкував Землю.

За матеріалами universetoday.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine