Пентагон розпочинає розгортання власного супутникового сузір’я

Оборонне відомство США розпочало розгортання нового сузір’я супутників Proliferated Warfighter, призначеного для забезпечення військового зв’язку та стеження за гіперзвуковими ракетами. Перша партія з 10 космічних апаратів була виведена на орбіту носієм Falcon 9, що стартував 2 квітня. Вони стануть основою нової супутникової архітектури.

За створення мережі військових супутників відповідає Space Development Agency (SDA) — нова організація, заснована 2019 року Міністерством оборони США з метою якнайшвидшого впровадження технологічних інновацій у сфері національної безпеки. Перша партія апаратів є частиною так званого Tranche 0. Вона складається з восьми орбітальних ретрансляторів, побудованих компанією York Space Systems, та двох платформ стеження за ракетами, створеними інженерами SpaceX. Усі апарати виведені на орбіту висотою 1000 км, нахилену на 80° до екватора. 18 супутників «нульового траншу», що залишилися, відправляться в космос у червні. Серед них будуть також апарати виробництва компаній Lockheed Martin і L3Harris.

Старт ракети Falcon 9 з десятьма першими експериментальними супутниками сузір’я Proliferated Warfighter. Джерело: SpaceX

Початково запуск мав відбутися 30 березня о 14:29 UTC (7:29 за часом тихоокеанського узбережжя США), але був скасований за три секунди до запланованого моменту старту. Друга спроба виявилася успішною. Перший ступінь носія після завершення місії здійснив автоматичну посадку недалеко від місця старту. На вимогу Пентагону SpaceX не викладала у відкритий доступ відеозапис пуску.

Можливості «орбітального рою»

Ідея полягає в тому, що велика кількість супутників, кожен з яких менше та дешевше, ніж нинішні компоненти систем попередження про ракетний напад, буде менш уразливою до протисупутникових засобів ймовірного супротивника. З іншого боку, вони розширять можливості щодо виявлення та відстеження потенційних загроз, зокрема із застосуванням гіперзвукових ракет. Отримані дані стеження повинні відправлятися безпосередньо наземним, повітряним або військово-морським силам із використанням наявних тактичних радіомереж. Це дозволить вчасно перехопити та знищити ворожу ракету.

Контракти на супутники серії Tranche 0 SDA уклала 2020 року. Сума угоди склала 980 млн доларів, включно з вартістю двох пусків ракети Falcon 9 (вони коштують 150 млн доларів). Перший із них мав відбутися того ж року, проте його підготовці завадили обмеження, спричинені пандемією COVID-19. Події, пов’язані з повномасштабним вторгненням росії в Україну, змусили агентство серйозно взятися за реалізацію програми.

П’ять із восьми супутників першої серії, побудованих York Space Systems, мають два термінали для лазерного міжсупутникового зв’язку, а також обладнання для комунікації в радіодіапазоні. Інші три апарати мають таке ж обладнання, але з додатковим тактичним каналом передачі даних збройним силам на Землі. Кожен супутник стеження, створений компанією SpaceX, оснащений інфрачервоним датчиком з широким полем зору виробництва Leidos і двома терміналами лазерного зв’язку.

Нова концепція супутникового сузір’я, запропонована Space Development Agency, передбачає мережеву структуру, а також захищені та дубльовані канали зв’язку супутників один з одним і з наземними бойовими одиницями. Джерело: SDA

Найближчі перспективи

Tranche 0 вважається експериментальним запуском — він служить для перевірки концепції ретрансляції даних та мережевого стеження за ракетами, у тому числі відслідковування гіперзвукових ракет за їхнім інфрачервоним «слідом», що виникає при нагріванні за рахунок тертя об повітря при польоті на великих швидкостях. Більш ранні системи могли реєструвати лише теплову сигнатуру працюючого реактивного двигуна, що суттєво знижувало можливості виявлення об’єктів, які активно маневрують в атмосфері. Експерименти у цьому напрямку заплановані на початок 2024 року, коли супутники візьмуть участь у масштабних військових навчаннях в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Далі, в 2024 та 2025 роках, планується запустити понад 150 додаткових супутників для забезпечення стабільної оперативної роботи системи Proliferated Warfighter. До кінця 2020-х можуть бути запущені ще сотні космічних апаратів SDA, причому кожна нова серія буде оснащена провідними на той момент розробками в області протидії новим ракетним загрозам з боку Китаю та росії.

«По суті, ми розробили архітектуру, засновану на двох стовпах, — сказав під час телефонної конференції з журналістами директор SDA Дерек Турнір. — Стовп №1 — це розширення, сотні та сотні супутників. Стовп №2 — розвиток спіралі. Це означає, що ми збираємося запускати дедалі досконаліші транші практично раз на два роки». Він додав, що основна ідея системи Proliferated Warfighter полягає в тому, щоб забезпечити перевагу в тактичних даних у режимі реального часу не лише у випадку ракетних, але й будь-яких інших загроз. Отже, перехоплювачі наземного та морського базування отримають повну ситуаційну поінформованість про бойову обстановку.

SDA не публікувала інформацію про розмір і масу нових супутників, як і їхніх фотографій на стадіях виробництва та випробувань. Відомо, що кожен апарат-ретранслятор, створений York Space Systems і Lockheed Martin, коштує близько 15 млн доларів, у той час як супутники стеження від SpaceX та L3Harris мають середню вартість близько 40 млн доларів. Із відкритих даних відомо, що для запусків у межах серій Tranche 0 і Tranche 1 уже закуплено 204 космічних апарати, а загальна сума контрактів перевищує 3 млрд доларів.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії