Парашут не розкрився: Blue Origin приховала інцидент із посадкою капсули New Shepard

Заснована Джеффом Безосом компанія Blue Origin розпочала розслідування інциденту, який трапився під час першого за два роки польоту з екіпажем із космічних туристів. Один із парашутів на капсулі New Shepard не розкрився під час приземлення.

Blue Origin
На цьому знімку, взятому з вебтрансляції Blue Origin, показано, як один парашут не розгорнувся під час посадки. Знімок: Blue Origin

19 травня ракета New Shepard стартувала, доставивши шістьох туристів до суборбітального простору. Місія NS-25 завершилася м’яким приземленням капсули з екіпажем, але при цьому лише два з трьох парашутів розкрилися повністю. Blue Origin не оприлюднила цю проблему, але повідомила NASA про аномалію. Все тому, що подібні компоненти використовуються в інших космічних кораблях, таких як Boeing Starliner. Про інцидент повідомив керівник програми комерційних екіпажів NASA Стів Стіч у брифінгу, присвяченому випробувальному польоту Boeing Starliner.

New Shepard використовує три парашути для уповільнення капсули під час повернення на Землю. Капсула може приземлитися навіть лише з одним розкритим парашутом. Але під час місії NS-25 один із парашутів не розкрився на першому етапі через те, що стрічка, яка контролює його наповнення, не була перерізана.

NS-25
Екіпаж місії NS-25 виявився заблокованим всередині капсули New Shepard. Кадр із відео

Ще не відомо, наскільки серйозною є проблема з парашутом і чи спричинить вона подальші затримки. Попри це, якщо один парашут не розкрився, це може свідчити про потенційні відмови під час спуску.

Інциденти Blue Origin

Blue Origin відновила свою програму космічного туризму з місією NS-25 після майже двох років перерви. У вересні 2022 року політ New Shepard без екіпажу завершився пожежею через хвилину після злету. Прискорювач ракети вибухнув, і капсула відокремилася від нього на швидкості близько 1130 км/год на висоті 8840 м.

Причиною невдалого запуску стала «термоструктурна несправність сопла двигуна». На той момент New Shepard перевозив 36 корисних вантажів, більша частина з яких належала NASA. Екіпажу на борту не було.

Запуск New Shepard. Джерело: Blue Origin

Компанія відновила свою діяльність у сфері космічного туризму, здійснивши сьомий політ людини в космос 19 травня.

Схожі проблеми у NASA

Інженери програми Boeing Starliner виявили власну проблему з парашутом, яка затримала перший політ капсули з екіпажем. За кілька тижнів до запланованого старту 21 липня 2023 року команди Starliner виявили, що тканинні секції парашутів мають нижчу межу руйнівного навантаження, ніж очікувалося. Це означало, що в разі відмови одного парашута два інших не зможуть достатньо сповільнити корабель Starliner для безпечного приземлення. У березні 2024 року Boeing оголосила, що розв’язала цю проблему безпеки.

Проблема з парашутами пов’язана зі складністю точного моделювання середовища, в якому вони розкриваються. «Навіть сьогодні, з усіма нашими технологіями, ми не можемо точно змоделювати розкриття парашута. Це здається легким завданням, але насправді це вкрай складно», — зазначив Стіч.

Раніше ми повідомляли про те, як космічні туристи Blue Origin потрапили у пастку після польоту.

За матеріалами gizmodo.com

Івана Купала. Як стародавнє свято пов’язане з астрономією
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір
Астрофотограф зафільмував сріблясті хмари над Україною (відео)
Потужні хвилі на Титані руйнують берегову лінію
Дракон і зорі: приголомшливий вид з ілюмінатора Starliner
Starliner «застряг» у космосі: NASA відтермінувала повернення космічного корабля
Життя краще шукати на маленьких екзопланетах із великими місяцями