Остання окультація Урану

Завершується серія зникнень Урану за місячним диском, що розпочалася восени минулого року. Остання окультація цієї планети, видима з території України, спостерігатиметься в ніч із 1 на 2 січня. Щоправда, побачити її можна буде лише на півночі Сумської та Чернігівської областей.

У Чернігові зникнення Урану за темним краєм місячного диску почнеться приблизно о 1 годині 12 хвилині за місцевим часом і триватиме понад хвилину, оскільки Місяць насуватиметься на планету «по дотичній». Повністю закритим Уран перебуватиме лише 4 хвилини, після чого його південний «окраєць» з’явиться з-поза краю нашого природного супутника — знову-таки неосвітленого. Відкриття диску планети також триватиме більше хвилини. Для місцевостей, що лежать північніше, цей час буде меншим, але загальний період, протягом якого льодяний гігант «ховатиметься» від спостерігачів, може бути помітно довшим.

Положення Урану та Місяця о 1:13 за місцевим часом для Чернігова згідно даним програми StarryNight

Від початку до кінця на темному небі цю окультацію буде видно лише на півночі Європи (включно з Ірландією та Великою Британією без її крайньої південної частини), в Ісландії та Гренландії. Вздовж південної межі зони видимості розташується смуга завширшки приблизно 10 км, для спостерігачів у якій Уран сховається за місячним диском лише частково. По території України вона проляже південніше Чернігова, а також через міста Конотоп і Ворожба. При спостереженнях у цій смузі потрібно враховувати нерівності рельєфу Місяця, що проходитимуть «на тлі» планети.

Рельєф місячного краю, що закриватиме Уран у ніч із 1 на 2 січня 2023 року. Джерело: IOTA

Як уже зрозуміло, це явище буде достатньо цікавим для того, щоб за наявності чистого неба спробувати його побачити (на жаль, через комендантську годину можливості нічних пересувань зараз сильно обмежені). Найкраще його дивитися в телескопи з діаметром об’єктива не менше 80 мм і збільшенням не менше сотні крат. Наступна окультація Урану з території України спостерігатиметься майже за 7 років — у листопаді 2029-го.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі
Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт
Як у гігантської комети: астрономи виявили хвіст у екзопланети
Пилові бурі на Марсі можуть поглинути всю планету
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» з прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип