Останній політ ракети Delta з часів холодної війни зірвався за мить до запуску

Останній політ ракети-носія Delta IV Heavy від компанії United Launch Alliance був скасований 28 березня, коли на годиннику зворотного відліку до старту залишилося менш ніж чотири хвилини. Грандіозний фінал, який мав на меті відправити на пенсію легендарне сімейство ракет Delta, що бере свій початок від часів холодної війни, виявився проблемним.

Delta IV Heavy
Ракета Delta IV Heavy на стартовому майданчику Космічного центру імені Кеннеді у Флориді. Фото: NASA

Запуск Delta IV Heavy з Космічного центру імені Кеннеді у Флориді був зірваний в останні миті через «проблему з трубопроводом газоподібного азоту, який забезпечує пневматичний тиск для систем ракети-носія», — повідомила ULA. Команда інженерів вже розпочала операції з перевірки ракети-носія.

United Launch Alliance планувала повторити запуск Delta IV Heavy наступного дня. Але 29 березня старт знову не відбувся. Як повідомила пресслужба компанії, їм потрібно більше часу, щоб перевірити всі системи перед запуском та зробити останній політ безпечним.

Delta IV Heavy
Delta IV Heavy. Фото: NASA

Якщо наступному запуску нічого не завадить, це буде 16-й та останній політ ракети-носія Delta IV Heavy, а також для сімейства ракет Delta, які літають понад шість десятиліть. Запуск має вивести місію NROL-70 для Національного розвідувального управління (NRO), що передбачає виведення розвідувального супутника на геостаціонарну орбіту.

Небезпечний старт ракети із 60-річною історією

Перший політ ракети сімейства Delta відбувся 13 травня 1960 року зі стартового комплексу SLC-17 на мисі Канаверал. Цей старт відзначив початок програми, розробленої урядом США з метою створення набору одноразових ракет-носіїв, які б використовувалися для доставлення корисних навантажень: від штучних супутників до місій у глибокому космосі. Ракети Delta запустили три марсоходи NASA (Sojourner, Spirit і Opportunity), щоб досліджувати поверхню Червоної планети. За час існування програми ракети сімейства Delta здійснили 388 запусків протягом 60 років; ракети постійно розвивалися, щоб стати все потужнішими та надійнішими. Остання ітерація важких ракет-носіїв Delta IV з’явилась у 2002 році та за час свого існування здійснила 15 запусків.

Двоступенева ракета Delta IV Heavy заввишки 72 м складається з трьох розгінних блоків, кожен з яких оснащений двигуном RS-68A. Запуск ракети-носія доволі моторошний, адже за кілька секунд до запалу двигунів її охоплює полум’я, яке буквально випалює помаранчеву фарбу до вугільного кольору. Цей процес є навмисним і контрольованим, адже полум’я в цей момент спалює надлишок водню.

Ракети Delta IV та Atlas V замінить нова — ULA Vulcan Centaur. Це двоступенева важка ракета-носій, що виводить супутники на орбіту, яка дебютувала в січні 2024 року, відправивши приватний посадковий модуль Peregrine до Місяця.

Раніше ми повідомляли про те, як відбувався останній пуск ракети Delta II.

За матеріалами gizmodo.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine