Органічні речовини у марсіанському метеориті не є свідченням життя

Дослідники метеорита ALH84001, знайденого в Антарктиді у 1984 році, не знайшли у його складі ознак життя. Метеорит сформувався на Марсі майже 4 млрд років тому, й у його складі присутні органічні речовини. Однак останні дослідження свідчать, що сформувалися вони внаслідок абіотичних процесів.

Метеорит ALH84001
Метеорит ALH84001. Джерело: NASA/JSC/Stanford University

Що показали дослідження метеорита?

Зразок ALH84001 мільярди років тому був частиною планети Марс. Але якісь сили, можливо, виверження вулкана, викинули його з поверхні рідної планети. Мільйони років він літав у космосі, поки не врізався у Землю в районі Антарктиди. Наявність у його складі карбонвмісних органічних сполук тривалий час розглядалася як свідчення існування життя на початку історії Марса.

Нові дослідження, проведені у Науковому інституті Карнегі, включали в себе знімки поверхні зразка у нанометровому масштабі, аналіз ізотопів та спектроскопію. Об’єктом цих досліджень були крихітні карбонвмісні сфери, присутні у зразку. Дослідження показали, що навколо нього могли протікати різноманітні абіотичні процеси.

Отже, знайдені у зразку карбонвмісні утворення не можуть однозначно свідчити на користь існування на давньому Марсі життя, схожого на земне. Найімовірніше, ці сфери утворилися внаслідок серпентизації чи карбонатизації. Сліди таких процесів уже зустрічалися у марсіанських зразках, хоча і не дуже часто. На Землі ці процеси також достатньо розповсюджені й відповідальні за утворення багатьох карбонвмісних порід.

Чи могли абіотичні процеси утворити увесь карбон на Марсі?

Серпентизація — це процес перетворення основних гірських порід у карбонвмісні під дією гідротермальних вод. Для цього необхідні гарячі гейзери. Карбонатизація — це процес приєднання до гідроксиду кальцію, що міститься у гірських породах, вуглекислого газу. Умови для протікання обох процесів були широко розповсюджені на давньому Марсі.

Четверта планета Сонячної системи у той час була значно теплішою, вологішою та тектонічно активнішою, ніж зараз. Але це призводило не тільки до умов, придатних для виникнення життя, але й до інтенсифікації абіотичних процесів. Багато з них теж могли сприяти утворенню карбонвмісних порід. Проте карбон сам по собі не може бути доказом життя на давньому Марсі, підтвердити це можуть тільки рештки живих організмів у породах.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine