Опублікована космічна стратегія НАТО

Організація Північноатлантичного договору опублікувала документ під назвою «Всеосяжна космічна політика НАТО у космосі». У ньому позначені основні пріоритети та принципи, якими альянс має намір керуватися у космічній сфері.

Космічна стратегія НАТО

Протягом тривалого часу НАТО не приділяла особливої уваги космосу. Але нещодавно ситуація почала змінюватися. У 2019 році організація визнала космічний простір п’ятим оперативним напрямом (іншими чотирма є суша, повітря, вода та кіберпростір). А на саміті, що відбувся у травні 2021 року, було ухвалене рішення про те, що випадки нападу в космосі підпадають під п’яту статтю Північноатлантичного договору. Відповідно до неї, атака на одного з учасників альянсу розглядається як напад на весь альянс.

Джерело: Brookings Institution

НАТО вирішила сформулювати власну космічну стратегію з кількох причин. По-перше, за останні роки ситуація у космосі радикально змінилася. У ньому побільшало суб’єктів діяльності, доступ до засобів виведення вантажів на орбіту помітно спростився, а їхня ціна зменшилася.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

По-друге, докорінно змінилась і ситуація у сфері безпеки. За останні роки країни НАТО почали стикатися з дедалі більшою кількістю загроз від багатьох різних суб’єктів, зокрема і в космосі.

По-третє, НАТО все сильніше залежить від інформації, що збирається космічними апаратами. З одного боку, це надає альянсу значну технологічну перевагу. З іншого боку, залежність від супутників є його потенційною ахіллесовою п’ятою.

Принципи космічної стратегії НАТО

Нещодавно опублікований документ містить основні принципи та постулати, якими НАТО планує керуватись у космічній сфері. Вони звучать так:

  • Космос життєво важливий для забезпечення безпеки та оборони НАТО.
    По суті, космос є глобальним середовищем. Будь-який конфлікт у космосі може потенційно торкнутися всіх його користувачів. Навіть у тих випадках, коли НАТО не залучене до конфлікту, космічні системи союзників можуть бути порушені.
  • Вільний доступ, дослідження та використання космічного простору в мирних цілях відповідає спільним інтересам усіх країн. НАТО і союзники продовжуватимуть здійснювати діяльність у космосі відповідно до міжнародного права, включаючи Статут ООН, в інтересах підтримки миру й безпеки та сприяння міжнародному співробітництву і взаєморозумінню.
  • Космос не підлягає національному присвоєнню на підставі претензій на суверенітет.
    Учасники альянсу збережуть юрисдикцію та контроль над своїми об’єктами у космосі, а також повну владу та суверенітет над своїми космічними можливостями та ресурсами.
  • Оскільки НАТО не прагне розвивати власний космічний потенціал, учасники альянсу зобов’язуються надавати на добровільній основі та відповідно до національних законів, правил і політики космічні дані, продукти, послуги або результати, які можуть знадобитися для операцій, місій та інших видів діяльності альянсу.
  • НАТО не має наміру ставати автономним космічним гравцем. Альянс прагнутиме доповнювати та підвищувати цінність роботи його учасників, а також за потреби взаємодіяти з іншими міжнародними організаціями, уникаючи непотрібного дублювання зусиль.

У документі також викладені ключові завдання НАТО у космічній сфері.

  • Космічна інтеграція з метою виконання основних завдань альянсу: колективна оборона, кризове регулювання та, за потреби, спільна безпека;
  • Служити форумом для військово-політичних консультацій і обміну інформацією про відповідні розробки у сфері стримування та оборони у космосі;
  • Забезпечення ефективної космічної підтримки операцій, місій та іншої діяльності НАТО;
  • Сприяння розвитку сумісності та інтероперабельності між космічними службами, продуктами та можливостями учасників альянсу.

За матеріалами https://www.nato.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів