Опублікована карта зовнішніх меж Чумацького Шляху

Зазвичай на картах Чумацького Шляху зображується лише його диск, який містить більшу частину зір і видимої матерії. Але наша зоряна система має і сферичну компоненту, так зване гало. У ньому міститься темна матерія, що складає основну частину галактичної маси, та деяка кількість видимої матерії у вигляді розрідженого газу і приблизно мільярда старих світил.

Міжнародна команда астрономів опублікувала нову карту, яка демонструє галактичне гало. Вона складена на основі даних, зібраних місіями Gaia і NEOWISE. Синій колір позначає місця більшої концентрації зірок і газу, білий — розріджені ділянки. Також були додані видимі зображення диска Чумацького Шляху і Великої Магелланової Хмари (ВМХ).

Можна помітити, що карта демонструє збурення в гало, викликані рухом через нього ВМХ. Це можна порівняти з кільватерним слідом корабля. Вчені сподіваються використовувати їх для вивчення темної матерії, яка, не випускаючи електромагнітного випромінювання і безпосередньо не взаємодіючи з ним, все ж мала би піддатися гравітаційному впливу з боку ВМХ. В такому разі слід, що спостерігається на карті, є контуром збурення, залишеного карликовою галактикою в темній матерії.

За матеріалами: https://www.nasa.gov