Опублікована інтерактивна рентгенівська карта неба

Інститут космічних досліджень РАН опублікував інтерактивну рентгенівську карту всієї небесної сфери. Вона була складена за результатами спостережень, виконаних обсерваторією «Спектр-РГ». Карта доступна на сайті проєкту.

Рентгенівська карта Чумацького Шляху , отримана обсерваторією «Спектр-РГ». Джерело: СРГ/еРОЗИТА © М.Гильфанов, Е.Чуразов (от ИКИ), H.Brunner, J.Sanders (от МПЕ)

Хороша кутова роздільна здатність і висока чутливість телескопа дозволили нанести на карту понад мільйон компактних джерел і десятки тисяч видовжених. Лише найяскравіші з них видно як цятки. Розглянути інші об’єкти не дозволяє роздільна здатність — вони просто зливаються.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Місяць №2 2024 (191)

До товару

Але і тих джерел, що ми бачимо, більш ніж достатньо. На карті зображена величезна кількість квазарів, ядер активних галактик, рентгенівських пульсарів, зіркок Чумацького Шляху з коронами в тисячі разів яскравішими, ніж у нашого Сонця, а також розтягнуті об’єкти. Серед останніх — галактичні скупчення, залишки спалахів наднових, гаряча міжзоряна плазма та плазма в гало нашої галактики.

У площині Чумацького Шляху можна спостерігати зону сильного поглинання рентгенівських променів холодним атомарним і молекулярним газом. Вона оточена численними яскравими джерелами рентгенівського випромінювання. Переважно це тісні подвійні зоряні системи, один із компонентів яких являє собою нейтронну зорю або чорну діру. У самому центрі карти розташована надмасивна чорна діра Стрілець А* з масою, що в 4 млн разів перевершує сонячну.

Найцікавіші джерела підписані. Кольори дозволяють судити про характерну енергію рентгенівських фотонів. Червоний колір позначає фотони з енергією 0,3-0,6 кеВ, зелений — 0,6-1 кеВ, синій — 1-2,3 кеВ. Ці три діапазони відповідають температурі гарячої речовини, що випромінює, у 3-6 млн градусів (червоний), 6-10 млн (зелений) і 10-25 млн (синій).

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів