Оманливе сусідство: Hubble зазнімкував далеку галактику та близьку зорю

Астрономи, які працюють з телескопом Hubble, опублікували нове цікаве зображення. На ньому можна побачити яскраву галактику NGC 3783 і ще більш яскраву зорю HD 101274.

Галактика NGC 3783 (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, M. C. Bentz, D. J. V. Rosario

Зазнімкована Hubble галактика являє собою спіраль, розташовану на відстані 130 млн світлових років від Землі. Вона класифікується як сейфертівська галактика типу 1. Це означає, що NGC 3783 має яскравий центральний регіон, що пояснюється активністю, яка в ньому відбувається. Hubble зазнімкував галактику в неймовірних деталях — від центральної смуги, що світиться, до вузьких звивистих рукавів і пилу, що пронизує їх. Центр NGC 3783 настільки яскравий, що від нього виходять дифракційні промені, які, зазвичай, оточують лише зорі.

NGC 3783 також дала назву однойменній групі. Як і скупчення, групи являють собою об’єднання гравітаційно пов’язаних галактик. Різниця в тому, що якщо скупчення можуть містити сотні й навіть тисячі галактик, то групи зазвичай не перевищують 50 учасників.

Наш Чумацький шлях також є частиною групи галактик, відомої як Місцева група. До неї входять дві інші великі галактики (Андромеда та Трикутник), а також кілька десятків галактик-супутників і карликових галактик. NGC 3783 тим часом, містить 47 галактик. Схоже, що вона також перебуває на досить ранній стадії своєї еволюції, що робить її цікавим об’єктом для вивчення.

Хоча в центрі уваги на знімку Hubble перебуває галактика NGC 3783, увагу привертає й дуже яскравий об’єкт у правій нижній частині зображення. Це зоря HD 101274. Завдяки перспективі зоря та галактика мають вигляд близьких сусідів, але це не більше ніж ілюзія. У реальності HD 101274 знаходиться всього в 1530 світлових роках від Землі, тобто приблизно в 85 тисяч разів ближче, ніж NGC 3783. Це пояснює, як одна зоря здатна затьмарити цілу галактику.

За матеріалами https://esahubble.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine