Один оберт за 20 хвилин: астрономи знайшли подвійну систему з ультракоротким періодом

Використовуючи оглядові телескопи TMTS, міжнародна команда дослідників виявила подвійну зорю з надкоротким орбітальним періодом. Він становить лише 20,5 хвилини.

Система, що складається з білого карлика та звичайної зорі в уявленні художника. Джерело: Marisa Grove/Institute of Astronomy

Теорія еволюції подвійних зір пророкує існування подвійних систем з надкороткими періодами обертання. Щоправда, донедавна астрономам було відомо лише чотири системи такого типу з періодами обертання менше години.

Тепер цей список збільшився до п’яти. Під час огляду, здійсненого за допомогою телескопів TMTS, дослідникам вдалося знайти раніше невідому подвійну систему J0526, розташовану за 2760 світлових років від Землі. Вона складається з видимої зорі, чия маса становить 0,33 сонячної, та білого карлика, чия маса дорівнює 0,73 маси Сонця. Вони здійснюють один оберт один навколо одного всього за 20,5 хвилини.

Виконані дослідниками розрахунки показали, що в майбутньому вони зблизяться настільки, що білий карлик почне поглинати речовину свого компаньйона. Це призведе до того, що період обертання зменшиться ще більше — спочатку до 14, а потім і до 9 хвилин. Щоправда, після втрати певної частини своєї маси, зоря почне розширюватися, що призведе до збільшення орбітального періоду.

У будь-якому разі, навіть якщо білий карлик повністю поглине свого компаньйона, їхньої сумарної маси недостатньо, щоб подолати межу Чандрасекара (1,44 маси Сонця). А це означає, що йому не судилося вибухнути й перетворитися на нейтронну зорю.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine