Обертається на боці: астрономи виявили дивну чорну діру

Дослідники з NASA виявили незвичайну чорну діру, яка обертається в несподіваному напрямку щодо навколишньої галактики. Відкриття було зроблено під час аналізу архівних даних, зібраних телескопом Chandra.

Надмасивна чорна діра в центрі галактики в уявленні художника. Джерело: JAXA

У центрах більшості відомих нам галактик знаходяться надмасивні чорні діри. Зазвичай вони оточені акреційними дисками, які обертаються в тому ж напрямку, що й галактика. Принаймні, так вважалося до випадку з NGC 5084.

NGC 5084 — це галактика в сузір’ї Діви, розташована на відстані 80 млн світлових років від Землі. Під час аналізу архівних даних телескопа Chandra група вчених із Дослідницького центру NASA ім. Еймса виявила чотири довгі шлейфи плазми (гарячого зарядженого газу), що виходять з NGC 5084. Одна пара шлейфів простягається над і під площиною галактики. Друга пара, що утворює з першою пару у формі літери «X», знаходиться в площині галактики.

Шлейфи гарячого газу нечасто можна помітити в галактиках, і зазвичай їх всього один або два. Тому знахідка стала сильним свідченням на користь того, що в NGC 5084 знаходиться надмасивна чорна діра. Під час подальшого аналізу даних Chandra, а також комплексу радіотелескопів ALMA, астрономи виявили ще дещо незвичайне: невеликий пиловий диск, що обертається навколо центру галактики. Але найцікавіше полягає в тому, що він нахилений на 90 градусів щодо площини NGC 5084.

Центр галактики NGC 5084 на знімку телескопа Hubble. У ньому розташована «перекинута» чорна діра. Джерело: NASA/STScI, M. A. Malkan, B. Boizelle, A.S. Borlaff. HST WFPC2, WFC3/IR/UVIS.

Наявність двох пар рентгенівських шлейфів і пилового диска явно вказує на те, що в центрі NGC 5084 дійсно ховається чорна діра. При цьому, з огляду на незвичайну хрестоподібну структуру шлейфів і нахил пилового диска, вчені дійшли висновку, що ця чорна діра «перекинута» і обертається, лежачи на боці.

За словами дослідників, найімовірнішим поясненням того, що сталося, є те, що галактика була збурена якоюсь подією. Найімовірнішим кандидатом є взаємодія з іншою галактикою. Однак який конкретно механізм призвів до такої дивної архітектури поки залишається загадкою. Зіткнення галактик є досить поширеними подіями у Всесвіті, проте до цього астрономам ще жодного разу не доводилося знаходити «перекинуті» чорні діри.

Раніше ми розповідали про те, як чорна діра в сусідній галактиці «обстріляла» загадковий об’єкт.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця
У 3,5 раза ближче за Меркурій: обсерваторія SOHO показала рандеву комети із Сонцем
Планетарний локдаун: чи вплинула пандемія COVID-19 на температуру Місяця?
Ракети NASA пролетять крізь полярне сяйво
Blue Ghost показав який вигляд має сонячне затемнення в космосі
На далекій екзопланеті дмуть надзвукові вітри
Лебедина пісня C/2024 G3 (ATLAS): «привид» комети прикрасив небо над Атакамою
Китай хоче використати лазери для енергопостачання місячних місій
Супутниковий звʼязок 2025: коли стане доступним на смартфонах та скільки коштуватиме