Національне управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) опублікувало знімки сонячної атмосфери. Вони були зроблені за допомогою нового коронографа CCOR-1.
Коронографом називають телескоп, призначений для спостереження корони — зовнішнього шару сонячної атмосфери. Вона нагріта набагато сильніше за інші регіони Сонця і в ній часто формуються різні структури: корональні діри, арки, петлі тощо. Крім того, саме корона є джерелом викидів маси. Коли вони досягають Землі, то спричиняють геомагнітні бурі, що супроводжуються полярними сяйвами. Вони можуть впливати на супутники, навігаційні системи, безпеку астронавтів, авіаційний зв’язок та електромережі.
Основна проблема при вивченні корони пов’язана з тим, що вона набагато тьмяніша, ніж диск Сонця. Неозброєним оком її можна побачити тільки під час повного сонячного затемнення. Тому астрономи й використовують коронографи. Ці пристрої відсікають сонячне світло за допомогою спеціальних дисків, які виконують роль штучного Місяця.
Коронограф CCOR-1 перебуває на борту геостаціонарного супутника GOES-19, який був запущений в червні 2024 року. Він забезпечує безперервне покриття корони з отриманням зображень через кожні 15 хвилин. Коронограф використовує диск (темно-синє коло в центрі відео) для затемнення Сонця (зображено меншим білим колом), що дає змогу побачити надзвичайно слабку корону.
Опубліковані NOAA зображення датовані 29 вересня 2024 року. На них можна чітко побачити корональний викид, що виходить зі східного лімба (лівого боку) Сонця. Зображення також демонструють стримери — яскраві радіальні структури, якими сонячна плазма рухається назовні. Корональні викиди згинають й іноді руйнують потоки плазми, проносячись повз них зі швидкістю від сотень до тисяч кілометрів на секунду.
CCOR-1 — перший у серії коронографів NOAA. Аналогічні прилади будуть встановлені на супутниках, які планується розмістити в точках Лагранжа L1 і L5 системи Сонце — Земля.
За матеріалами NOAA