Новонароджені зорі «чхають» газом і пилом

Учені встановили, що новонароджені зорі виштовхують назовні величезні маси газу та пилу, або, як вони висловилися, «чхають». У такий спосіб вони позбавляються сильних магнітних потоків, присутніх у хмарах, із яких вони утворюються.

Новонароджені зорі «чхають» пилом та газом
Новонароджені зорі «чхають» пилом і газом. Джерело: phys.org

Загадка молодих світил

Дослідники з Університету Кюсю в Японії розгадали одну з загадок, пов’язаних із новонародженими зорями. Масив радіоантен ALMA дозволив їм побачити, що нещодавно утворені світила викидають у простір величезну кількість газу та пилу під час процесу, описаного як «чхання».

Усі зорі, включно з нашим Сонцем, народжуються в так званих зоряних колисках. Це відносно холодні газово-пилові хмари, що простягаються на багато світлових років. Поступово в них виникають згущення, які згодом дають початок новим світилам.

Новонароджені зорі оточені протопланетними дисками, що складаються з газу та пилу. При цьому всі вищезгадані структури пронизані потужними магнітними потоками. Зрештою, вони повинні були би разом із газом стати частиною молодих світил, однак спостереження свідчать, що жодне з них не має магнітних полів, які мали б спостерігатися в цьому випадку.

Як «чхають» новонароджені зорі

Традиційний погляд на те, куди зникають магнітні поля після формування зір, полягає в тому, що вони поступово слабшають у процесі формування світила. Однак нове дослідження дає змогу поглянути на це питання по-новому.

Астрономи спрямували антени радіотелескопа ALMA на газово-пилову хмару MC 27. Вона розташована на відстані 450 світлових років і давно відома як місце народження нових зір. Спостерігаючи за молодими світилами в ній, учені побачили структури, схожі на шипи. Вони мали довжину в кілька астрономічних одиниць, а їхні вістря були спрямовані від зорі.

Дослідники вважають, що мають справу з викидами газу та пилу. За їхніми словами, новонароджені зорі ніби чхають і в такий спосіб позбуваються зайвих магнітних полів. Відбувається це завдяки явищу, відомому як «нестабільність взаємообміну», внаслідок якого газ із потужним зарядом викидається з протопланетного диска.

При цьому цікаво, що серед шипів є як ті, що знаходяться зовсім поруч із газово-пиловим диском зорі, так і ті, що вже встигли від нього відлетіти. Це означає, що «чхання» у молодих зір відбувається неодноразово і триває певний тривалий період їхньої історії.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Комети врізалися в Уран і Нептун щогодини впродовж мільйона років
Запуск Starliner знову відклали. Коли він полетить у космос, наразі невідомо
Дно Світового океану відчуло потужний удар сонячного спалаху
Російський супутник назвали загрозою для американського апарата
Супутник ICEYE вивчив танення антарктичного льодовика
Firefly Aerospace можуть продати за 1,5 млрд доларів
Кольори інших світів: ESA опублікувала дивовижні знімки телескопа Euclid
Порятунок у міжзоряному просторі: Voyager 1 відновив передачу наукових даних
Космічний телескоп James Webb вперше вивчив внутрішню будову екзопланети
Штучний інтелект знайшов ознаки вуглецю поблизу квазара