Нове життя Voyager 2: NASA продовжила термін служби легендарного апарата

Фахівці NASA придумали спосіб, як знайти додаткове джерело енергії для апарата Voyager 2. Це дасть змогу продовжити термін його життя не кілька років.

Проблеми з енергією міжзоряних мандрівників

У 1977 році NASA запустила пару зондів Voyager. Під час своєї грандіозної подорожі вони відвідали всі планети-гіганти, а потім вийшли в міжзоряний простір. Попри те, що минулого року апарати відзначили свій 45-річний ювілей, вони все ще перебувають на зв’язку та продовжують пересилати на Землю унікальні дані про становище за межами геліосфери. Зараз у Voyager 2 є п’ять робочих наукових інструментів, у Voyager 1 — чотири прилади.

Апарат Voyager в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech

На жаль, ця ситуація не триватиме вічно. Річ у тім, що зонди отримують енергію від радіоізотопних генераторів, які з кожним роком виробляють все менше й менше енергії. Щоб відстрочити припинення їхньої роботи, інженери вже пішли на низку серйозних заходів. Вони відключили всі непотрібні системи, інструменти та значну частину нагрівальних елементів.

Ці кроки дали змогу виграти час. Проте до 2023 року Voyager 2 впритул наблизився до ситуації, коли у NASA просто не залишилося б іншого вибору, окрім як почати вимкнення його останніх наукових інструментів. На щастя, інженери придумали спосіб, як подарувати апарату ще кілька років життя.

Додаткове джерело енергії для Voyager 2

У пошуках способу уникнути відключення Voyager 2, інженери звернули увагу на вбудований механізм безпеки, призначений для захисту інструментів у разі зміни напруги. Оскільки значні коливання напруги можуть пошкодити прилади, Voyager оснащений регулятором, який у такому разі запускає резервний ланцюг. Фахівці місії вирішили відключити цей запобіжник і використати енергію, що вивільнилася, для підтримки роботи наукових інструментів.

«Годинник» у центрі управління місії Voyager. Джерело: Noah Rabinowitz

За словами інженерів, вони ухвалили таке рішення, оскільки навіть після 45 років електричні системи зондів перебувають у відносно стабільному стані. Крім того, у них все одно залишиться можливість контролювати напругу та реагувати в разі її значних коливань. Звичайно, вимкнення регулятора несе деякі ризики, але завдяки вжитим діям Voyager 2 отримав кілька додаткових років життя. Отже, термін служби апарата продовжили до 2026 року.

Що стосується Voyager 1, то рішення про вимкнення його регулятора буде ухвалено після оцінки ефективності запропонованої методики. Це пояснюється тим, що на борту зонда функціонує лише чотири наукові інструменти, що дає йому приблизно на рік більше часу життя порівняно з Voyager 2.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Чорна діра поглинає матерію у 40 разів швидше можливого
Індія відклала перший пілотований політ космічного корабля «Гаганьян»
SpaceX готується до небезпечного маневру дозаправлення двох Starship у космосі
В очікуванні рекорду: сонячний зонд Parker готується до останньої зустрічі з Венерою
Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням