Нобелівську премію з фізики присудили за чорні діри

Шведська королівська академія наук оголосила лауреатів Нобелівської премії 2020 року з фізики. Нагороду розділили Роджер Пенроуз, Рейнхард Гензель і Андреа Гез. Нобелівський комітет відзначив їхні дослідження, пов’язані з чорними дірами.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Комплект журналів Місяць та Марс

До товару

Лауреати Нобелівської премії з фізики 2020 року. Джерело: Ніклас Ельмедхед // Нобелівські ЗМІ

Роджер Пенроуз отримав премію за відкриття, зроблене понад пів століття тому. У 1965 році він опублікував статтю, в якій, використовуючи математичні методи, переконливо довів, що існування чорних дір не просто теоретично можливе — воно майже неминуче. Вчений також детально описав механізм їх формування. Його робота зараз вважається найважливішим внеском у Загальну теорію відносності з часів Ейнштейна.

Інші два лауреати були удостоєні нагороди за дослідження Стрільця A* — компактного радіоджерела, розташованого в центрі Чумацького Шляху. Його вивчення дуже серйозно ускладнюється тим, що воно приховане від нас густими газовими та пиловими хмарами. На початку 1990-х Гензель і Гез очолили команду астрономів, які почали дослідження цього загадкового об’єкта. Вони змогли розробити нові методи спостережень, що дозволили «прорвати» пилову завісу і зібрати дані про джерело. В результаті вчені змогли довести, що Стрілець A* є надмасивною чорною дірою.

В останні роки Нобелівський комітет неодноразово відзначав досягнення в галузі астрофізики та космології. У 2017 році премія з фізики була присуджена за створення детектора гравітаційних хвиль. Минулого року нагороду розділили Джеймс Піблс, удостоєний її за теоретичні дослідження в космології, а також Мішель Майор і Дідьє Кело, які в 1995 році виявили першу екзопланету на орбіті навколо зірки головної послідовності.

За матеріалами: https://www.nobelprize.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів