Нобелевську премію з фізики цього року дали за нейромережі

Шведська академія наук оголосила вчених, які виявилися гідними Нобелівської премії з фізики. Цьогоріч ними виявилися Джон Хопфілд та Джеффрі Хінтон. Їхні розробки присвячені штучним нейромережам.

Нобелевські лавреати
Нобелівські лавреати.. Джерело: www.bbc.com

Нобелівка за нейромережі

8 жовтня Шведська королівська академія наук оголосила, що цього року Нобелевську премію з фізики отримують Джон Хопфілд та Джеффрі Хінтон. У тому, що цю престижну нагороду отримають одразу двоє науковців немає нічого дивного. Значно цікавіше те, за що саме їх нагородили.

У ЗМІ тему робіт, за які Хопфілд та Хінтон отримали Нобелівську премію коротко характеризують «за нейромережі». І з огляду на бум програм, які малюють картини та пишуть вірші, це має вигляд наслідування трендів, адже, на перший погляд, ця тема стосується насамперед програмування. Тобто, хоч і дуже складна та пов’язана з розрахунками, але до чистої фізики не має жодного стосунку.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Власне, створенням коду для ChatGPT ані Хопфілд, ані Хінтон не займалися. Тема їхніх робіть стосується зовсім інших нейромереж, причому й ними вони безпосередньо не займалися, а зробили два окремих відкриття, без яких ці системи були б неможливі.

Що зробили вчені

Джон Хопфілд створив асоціативну пам’ять, яка може зберігати й відновлювати зображення та інші типи структури в даних. Його відкриття базується на використанні такої характеристики елементарних частинок, як спін. На її основі він створив принцип того, як можна примусити штучну нейромережу «згадувати» що вона вже бачила щось таке, подібно до того, як це робить людина.

Джеффрі Хінтон узяв нейромережу, побудовану на основі відкриття Хопфілда й у 1985 році створив на її основі дещо, що називається «машиною Больцмана». Вона-то й стала першою системою, яка була здатна виявляти певні елементи у наборі даних.

Для того, аби розуміти значущість робіт Хопфілда та Хінтона треба усвідомлювати, що відносно того, що ми зараз називаємо нейромережами, правильно було б уточнювати «штучні». Бо по факту вони є спробою відтворити у неорганічних системах принципи, за якими, як ми думаємо, працює наша власна центральна нервова система.

За матеріалами x.com/NobelPrize

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів