Радянський апарат «Космос-482», що призначався для вивчення Венери, увійшов в атмосферу і впав на Землю. Це сталося вранці 10 травня.

«Космос-482» був одним із пари ідентичних зондів, запущених СРСР 1972 року з метою посадки на Венеру. Перший апарат залишив околиці нашої планети й надалі успішно виконав свою місію. В офіційну історіографію ця місія увійшла під позначенням «Венера-8».
Його брат-близнюк виявився менш щасливим. Через аварію розгінного блоку він залишився на навколоземній орбіті. Надалі, за командою з Землі 500-кілограмова спускальна капсула апарата відокремилася від приладово-агрегатного відсіку. Вона отримала позначення «Космос-482».

Магазин від Universe Space Tech
Дитяча бананка Noosphere – Космічні котики
До товару
Тоді як приладово-агрегатний відсік радянської станції досить швидко згорів в атмосфері, «Космос-482» більш ніж на півстоліття залишився на орбіті як своєрідний релікт епохи космічних перегонів. Але до 2025 року висота його орбіти знизилася настільки, що падіння стало неминучим. Розрахунки показували, що воно відбудеться в перших числах травня.
Особливого інтересу ситуації надавало те, що капсула «Космоса-482» була оснащена теплозахисним екраном. Це означало, що вона мала хороші шанси витримати вхід у земну атмосферу. З одного боку, це збільшувало ризики того, що при падінні в житловій місцевості капсула може завдати шкоди та навіть призвести до жертв. З іншого боку, космічний апарат, який провів понад півстоліття в космосі й потім повернувся на Землю, становив значний інтерес для істориків і техноархеологів.
У підсумку «Космос-482» увійшов в атмосферу вранці 10 травня. Однак де саме впав апарат наразі невідомо. Більшість ЗМІ поширили інформацію про те, що падіння сталося в Індійському океані на відстані 560 км на захід від острова Середній Андаман. Однак ці цифри були повідомлені Роскосмосом і не мають незалежного підтвердження. Згідно з розрахунками ESA, падіння мало відбутися в Центральній Азії. А за даними американських військових воно відбулося на півдні Тихого океану в районі т.зв. кладовища космічних кораблів.

Непрямим підтвердженням того, що апарат, найімовірніше, дійсно впав в океан, є відсутність верифікованих записів його входу в атмосферу. Вона вказує на те, що падіння «Космос-482» відбулося далеко від узбережжя та морських шляхів.
У теорії, якщо під час падіння «Космос-482» зберіг правильну орієнтацію і не зруйнувався, він міг приводнитися і не затонути, оскільки спускальна капсула має позитивну плавучість. У такому разі існує певна ймовірність, що надалі вона може бути помічена і підібрана якимось із суден. Однак більшість фахівців вважають такий сценарій занадто малоймовірним. Швидше за все, уламки «Космос-482» спочили на морському дні.
Ви також можете почитати нашу добірку найвідоміших випадків неконтрольованого падіння космічного сміття.