Несподівана знахідка: астероїд Рюгу був частиною водного світу

Вчені виявили сольові мінерали у зразках речовин астероїда Рюгу. Це свідчить про те, що в його материнському тілі колись існувала солона вода.

Астероїд Рюгу
Астероїд Рюгу. Фото: JAXA

Рюгу являє собою типовий 900-метровий навколоземний астероїд. У період з 2018 по 2019 рік його досліджувала японська місія «Хаябуса-2», яка взяла пробу його речовини, а потім успішно доставила її на Землю.

Ще до того, як розпочати вивчення зразків Рюгу, вчені підозрювали, що в них можуть міститися речовини, які зазвичай не зустрічаються в метеоритах. Мова про добре розчинні у воді матеріали, які легко вступають у реакцію з вологою в атмосфері Землі і які важко виявити, якщо не досліджувати їх у первозданному вигляді.

Припущення підтвердилося. Під час вивчення зразків, група дослідників з Університету Кіото виявила докази наявності сольових відкладень, що містять карбонат натрію, галіт і сульфати натрію. Їхня наявність дає змогу припустити, що в материнському тілі Рюгу колись існувала рідка солона вода.

Відкладення карбонату натрію в зразках астероїда Рюгу. Джерело: KyotoU/Toru Matsumoto

Експерти вважають, що астероїд колись був частиною набагато більшого об’єкта, що існував близько 4,5 мільярда років тому, незабаром після утворення Сонячної системи. Це батьківське тіло мало нагрітися внаслідок радіоактивного розпаду, створивши середовище з гарячою водою температурою нижче 100°C.

Знайдені в зразках Рюгу соляні мінерали утворилися в сильно засоленій воді та в умовах обмеженої кількості рідини. На думку вчених, у міру того, як тріщини виводили солону воду в космос або в міру охолодження материнського тіла, її ставало дедалі менше й менше, поки вона, нарешті, не випарувалася або замерзла.

Відкриття має важливу роль, оскільки надає нові дані про роль, яку зіграла вода в розвитку планет і місяців у зовнішній частині Сонячної системи. Вчені вважають, що в надрах багатьох з них все ще є підповерхневі океани. Очікується, що карбонат натрію та галіт буде виявлено в поверхневих відкладеннях на Церері, у водяних шлейфах із супутника Сатурна Енцелада, а також на поверхні супутників Юпітера — Європи та Ганімеда.

Нагадаємо, що вивчення проби речовини іншого астероїда Бенну теж показало, що в минулому він міг бути частиною водного світу.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
Рій Дайсона може знищити життя на Землі
Другий шанс: NASA планує наступний політ Starliner 2026 року
Хто відповість, якщо Ілон Маск розіб’є базу на Місяці: правові діри космічної ери
Перший орбітальний запуск з території Європи призначено на 24 березня
Середземноморський детектор нейтрино розповідає про квантову гравітацію
Для школярів запускають онлайн-лекторій про технології Noosphere Ed&Tech
Супутник зазнімкував залишки стародавнього кратера в Австралії
Підліток замість немовля: у найвіддаленішій галактиці Всесвіту знайдено кисень
Приховані океани Марса: виявлені докази рідкої води під поверхнею
Ризик життям за 5 доларів на день: скільки отримали астронавти Starliner за 286 днів у космосі