Парад спалахів на Сонці може спричинити новорічний феєрверк полярних сяйв

У неділю, 29 грудня, на Сонці стався спалах категорії X1.1. Не встигли всі припустити, що він буде останньою подібною подією цьогоріч, як вранці понеділка вже на іншій плямі відбулося два спалахи. Науковці кажуть, що це може спричинити масштабні полярні сяйва.

Сонячний спалах
Сонячний спалах. Джерело: NOAA / SWPC / GOES-16

Новий спалах на Сонці

Рано-вранці в неділю (29 грудня) Сонце вистрілило сонячним спалахом класу X1.1, одним із найпотужніших можливих типів сонячних вибухів. Він відбувся у північно-західному регіоні повернутої до Землі сторони Сонця, поблизу групи плям AR 3936 о 07:18 за Гринвічем і спричинив сильні радіоперешкоди в деяких частинах Землі, повідомив у неділю Центр прогнозування космічної погоди (SWPC) при NOAA.

«Наразі проводиться аналіз, щоб визначити, чи був пов’язаний із цим викид корональної маси, а також будь-які потенційні наслідки», — написали представники SWPC в оновленому повідомленні. Корональний викид маси, або КВМ — це колосальні виверження сонячного матеріалу, які, будучи спрямованими на Землю, можуть посилювати північне сяйво і створювати перешкоди для супутників та енергетичної інфраструктури на Землі.

Два спалахи у понеділок

Не встигли фахівці сповістити, що недільний спалах був останнім великим з-поміж тих, які мають статися у 2024 році, як наше світило продемонструвало, що воно насправді непередбачуване. Рано-вранці у понеділок, знову ж таки, на обернутому до нас його боці, але вже над іншою групою плям — AR 3932.

Два спалахи відбулися один за одним. Перший — о 4:14, другий — о 4:29. Перший сягнув класу X1.59, другий — X1.1. Тобто всі три спалахи були приблизно однакової сили. Між ними протягом доби відбулося ще кілька подій середньої сили. Максимум сонячного циклу щойно минув, проте плям на поверхні нашого світила ще дуже багато.

Потужність спалаху та корональний викид маси

Співробітники SWPC відстежують поведінку сонячного спалаху, щоб визначити, чи була з ним пов’язана подія коронального викиду маси. Якщо так, то цілком можливо, що заряджені частинки спричинять полярні сяйва на Землі, створивши своєрідний сонячний феєрверк під час новорічних святкувань.

Але хоча сонячний спалах X1.1 був одним із найпотужніших, він не був найбільшим 2024 року. Цей титул належить спалаху класу X9, що стався 3 жовтня. Це був третій за потужністю спалах з 2011 року і п’ятий за потужністю з 2005-го.

Співробітники SWPC спостерігали за спалахом X1.1. за допомогою приладу на метеорологічному супутнику GOES-16. GOES-16 є частиною флоту космічних апаратів NOAA і NASA, які безперервно стежать за Сонцем на предмет сонячних спалахів та інших явищ космічної погоди.

За матеріалами www.space.com

Новини інших медіа
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця
У 3,5 раза ближче за Меркурій: обсерваторія SOHO показала рандеву комети із Сонцем
Планетарний локдаун: чи вплинула пандемія COVID-19 на температуру Місяця?
Ракети NASA пролетять крізь полярне сяйво
Blue Ghost показав який вигляд має сонячне затемнення в космосі
На далекій екзопланеті дмуть надзвукові вітри
Лебедина пісня C/2024 G3 (ATLAS): «привид» комети прикрасив небо над Атакамою
Китай хоче використати лазери для енергопостачання місячних місій
Супутниковий звʼязок 2025: коли стане доступним на смартфонах та скільки коштуватиме