Небесна арка над Атакамою

На цьому чудовому зображенні, отриманому фотографом Європейскої Південної обсерватории (ESO), можна побачити величну арку Чумацього Шляху, що простяглася по нічному небу над пустелею Атакама.

Арка Чумацього Шляху над пустелею Атакама. Джерело: ESO/M.Zamani

Галактичний центр, видимий на знімку як яскрава область ліворуч від вершини арки Чумацького Шляху, віддалений від нас на 27 тисяч світлових років. Сонце робить один оберт навколо нього майже за 250 млн років. Іноді цей період називають «галактичний рік». Отже, з моменту свого формування наше світило встигло прожити приблизно 20 таких років.

Ліворуч від Чумацького Шляху можна побачити Магелланові Хмари, праворуч розташована будівля Центрального пульта управління Паранальскої обсерваторії, де встановлений Дуже великий телескоп (VLT ESO). Якщо телескопи можна порівняти з очима обсерваторії, то Центральний пульт — із її мозком. З нього посилаються керуючі команди на всі інструменти та приймачі. З його допомогою відбувається наведення телескопів на вибрані для спостережень об’єкти і тут же виконується попередня оцінка отриманих даних.

За матеріалами: https://www.eso.org