Не забудьте подивитися на небо: в Україні розпочався сезон літньої видимості МКС

В Україні розпочався сезон літньої видимості Міжнародної космічної станції. Вона спостерігатиметься на нічному небі протягом липня.

Знімок прольоту МКС, зроблений з великою витримкою. Джерело: John Short

МКС — це найбільша споруда, коли-небудь створена людиною в космосі. Її довжина становить 109 метрів, ширина — 73 метри, маса — 440 тонн. Завдяки своїм значним габаритам, МКС є одним із найяскравіших об’єктів на нічному небі. Її видима зоряна величина може досягати -6. Це навіть більше, ніж яскравість Венери.

Щоправда, ми не можемо спостерігати МКС щодня та з будь-якої точки на Землі. По-перше, станція перебуває на орбіті з нахилом у 51,6°, що накладає низку обмежень на її видимість. МКС, наприклад, не можна спостерігати з полярних широт. По-друге, станція світить не своїм, а відбитим світлом. Тому її можна побачити на небі лише в тих випадках, коли вона пролітає над територією, де вже стемніло, але саму її все ще освітлює Сонце.

Саме такий сценарій і складеться в Україні в майбутні тижні. Щоночі можна буде побачити відразу кілька прольотів станції, коли вона буде освітлена. Для наземного спостерігача станція матиме вигляд зорі (здебільшого найяскравішої на нічному небі), що переміщається небосхилом у напрямку із заходу на схід. У середньому, тривалість прольоту становить близько 5 хвилин.

Знімок прольоту МКС, зроблений з великою витримкою. Джерело: David Duarte

Для того, щоб заздалегідь дізнатися час прольоту МКС, можна скористатися сайтом heavens-above.com. Там необхідно вибрати своє місцезнаходження в панелі, розташованій у правому верхньому кутку, а потім на головній сторінці натиснути на вкладку «МКС» у розділі під назвою «Супутники».

Також ви можете скористатися мобільним додатком Heavens-Above або якоюсь іншою програмою для смартфона, наприклад ISS Detector. Вони показують графік прольотів станції на найближчі дні та, при виборі відповідного налаштування, можуть повідомляти про його початок.