Не кам’яні й не водні світи: астрономи виявили два «проміжні» мінінептуни

Міжнародна група астрономів повідомила про чергове відкриття, зроблене за допомогою космічного апарата TESS. Йому вдалося виявити два мінінептуни.

Мінінептун в уявленні художника. Джерело: NASA/Ames/JPL-Caltech

Знахідка була зроблена під час спостережень за TOI-6054. Це субгігантська зоря F-класу, розташована на відстані близько 259 світлових років від Землі. Вона приблизно на 66% більша, але лише трохи масивніша за Сонце. TESS вдалося виявити два транзитні сигнали на кривій блиску цієї зорі. Подальші вимірювання радіальної швидкості TOI-6054, виконані за допомогою встановленого на 3,5-метровому телескопі WIYN спектрографа NEID, підтвердили їхню планетарну природу.

Найближча до зорі екзопланета отримала позначення TOI-6054 b. Вона має радіус близько 2,65 земних, а її маса перевищує масу нашої планети приблизно в 12,4 раза. Це дає средню щільність 3,65 г/см3, що менше за середню щільність Марса, але більше за середню щільність Місяця. Орбіта екзопланети проходить на відстані 0,077 а. о. (11,5 млн км) від зорі. Її орбітальний період становить 7,5 днів, рівноважна температура оцінюється в 1090 °C.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №2 2021 (183)

До товару

Друга екзопланета, що отримала позначення TOI-6054 c, має радіус у 2,81 земних, а її маса становить близько 9,2 маси Землі. Її середня щільність, згідно з розрахунками, становить приблизно 2,27 г/см3. Екзопланета має орбітальний період 12,56 дня і перебуває на відстані близько 0,11 а. о. (16, 5 млн км) від батьківської зорі. Рівноважна температура TOI-6054 c оцінюється у 870 °C.

На підставі отриманих параметрів астрономи класифікували TOI-6054 b і TOI-6054 c як мінінептуни, зазначивши, що вони занадто великі, щоб мати чисто кам’янистий склад. Обидві екзопланети, найімовірніше, не є ні скелястими світами з воднево-гелієвою оболонкою, ні водними світами без водню і гелію, а займають проміжне положення між цими двома категоріями.

Підводячи підсумки, дослідники підкреслюють, що світи системи TOI-6054 мають стати чудовою ціллю для космічного телескопа James Webb. Його потужності має вистачити, щоб виявити основні особливості їхніх атмосфер.

Раніше ми розповідали про те, як астрономам вдалося виміряти швидкість вітру в атмосфері розпеченого газового гіганта.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів