Наш Всесвіт не оптимальний для життя: у всьому винна темна енергія

Учені створили модель, що оцінює вплив параметрів темної енергії на умови для розвитку життя в космосі. Вони дійшли висновку, що наш Всесвіт не є оптимальним для виникнення розумних істот.

Кожен об’єкт на цій світлині — далека галактика, населена мільярдами зір. У кожної з них можуть бути екзопланети, здатні підтримувати життя. Джерело: NASA, ESA, CSA, and STScI

На початку 1960-х американський астроном Френк Дрейк придумав свою знамениту формулу для розрахунку кількості позаземних цивілізацій у нашій галактиці Чумацький Шлях. Вона досі залишається об’єктом бурхливих дискусій. Деякі дослідники використовують її, намагаючись оцінити ймовірність знайти позаземний розум, інші ж вважають її просто антинауковою.

Команда вчених Единбурзького та Женевського університетів вирішила піти іншим шляхом. Замість того, щоб спробувати підрахувати абсолютну кількість спостерігачів (тобто розумного життя) у Всесвіті, вони розглянули відносну ймовірність того, що випадково обраний спостерігач населяє Всесвіт із певними властивостями.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 2021 (186)

До товару

Для цього дослідники розробили модель, в якій основна увага приділяється умовам, створюваним прискоренням розширення Всесвіту і кількістю зір, що утворюються. Вважається, що це розширення відбувається під дією таємничої сили, званої темною енергією. На неї припадає понад дві третини маси-енергії Всесвіту.

Оскільки зорі є необхідною умовою для виникнення життя в тому вигляді, в якому ми його знаємо, дослідники зробили основний наголос на розрахунку частки звичайної матерії, перетвореної на зорі за всю історію Всесвіту, для різних щільностей темної енергії. Чим вона більша — тим більше зір. А отже, тим більше шансів на те, що в однієї з них розвинеться життя.

Який вигляд матиме одна й та сама область Всесвіту з погляду кількості зір за різних значень густини темної енергії. За годинниковою стрілкою зліва направо: без темної енергії, з тією самою густиною темної енергії, що і в нашому Всесвіті, в 30 і 10 разів більшою густиною темної енергії ніж у нашому Всесвіті. Джерело: Oscar Veenema

На подив дослідників модель показала, що в найбільш «ефективному» Всесвіті цей показник становитиме 27%, у той час, як у нашому Всесвіті він дорівнює лише 23%. Це означає, що спостережуване астрономами значення щільності темної енергії не є тим, яке, згідно з моделлю, максимізувало б шанси на появу життя. Говорячи іншими словами, ми живемо в «неоптимальному» Всесвіті з далеко не найвищими шансами на утворення розумних форм життя.

Раніше ми розповідали про те, як темна енергія пов’язана з чорними дірами.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів