Національна аерокосмічна адміністрація США шукає способи виробництва кисню прямо на Місяці. Інженери спираються на досвід видобування цього газу пристроєм на борту марсохода Perseverance і хочуть провести нові випробування.
Як добути кисень на Місяці
Місяць майже повністю позбавлений атмосфери, а та, що є, майже не містить кисню. Крім того, на цьому небесному тілі не так уже й багато водяної криги, з якої його можна видобути. Але коли на поверхні нашого супутника збудують заселену станцію, кисень буде потрібен у великих кількостях.
І хоча програма Artemis передбачає, що створення першого позаземного поселення триватиме довгий час, NASA вже зараз шукає ідеї щодо того, як забезпечити його киснем. З цією метою Управління технологічного забезпечення космічних місій зробило запит до різноманітних приватних і державних установ, аби вони знайшли прийнятне рішення.
Усе це відбувається у межах концепції використання місцевих ресурсів ISRU. Досі все необхідне для життя людей і роботи механізмів у космосі вироблялося на Землі. Однак це виправдано лише для малих обсягів і обмеженої тривалості місії. Тож якщо ми хочемо оселитися у космосі, то маємо навчитися виготовляти все з місцевих матеріалів.
Експерименти на Марсі
Насправді вчені NASA вже кілька років точно знають, що видобувати кисень на інших планетах можливо. Це продемонстрував експеримент MOXIE, обладнання для якого було змонтоване на борту марсохода Perseverance. Він виробляє лише 6 грамів кисню на день. Цього цілком достатньо для того, аби продемонструвати, що технологія працює.
Проте астронавти місії Artemis муситимуть видобувати його у значно більших кількостях. Однак, перш ніж вони це спробують зробити, NASA планує продемонструвати технологію для цього у межах програми під назвою Lunar Infrastructure Foundational Technologies (LIFT-1).
Кисень — не єдине, що астронавти спробують видобувати на Місяці. Також вони мають забезпечити себе водою, металами та будівельними матеріалами для розширення бази.
За матеріалами www.space.com
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine