NASA випробувала універсальний скафандр нового покоління за 97,2 млн доларів

Поточні скафандри NASA для Міжнародної космічної станції (МКС) використовуються астронавтами вже понад 40 років, тому потребують термінової заміни. Компанія Collins Aerospace, спільно з ILC Dover та Oceaneering, розробила новий скафандр, що відповідає сучасним вимогам. Цей проєкт реалізований за контрактом на послуги з Exploration Extravehicular Activity Services (xEVAS) вартістю 97,2 млн доларів, підписаним із NASA у грудні 2022 року. Днями аерокосмічна адміністрація провела випробування нових скафандрів в умовах штучної мікрогравітації на спеціальному літаку.

Collins Aerospace
Компанія Collins Aerospace провела випробування свого майбутнього скафандра МКС на літаку в умовах мікрогравітації. Фото: Collins Aerospace

Після успішного завершення цього етапу NASA може надати дозвіл на випробування скафандрів нового покоління в 2026 році, коли екіпаж використає їх під час виходу у відкритий космос для проведення ремонтних робіт на зовнішній частині МКС.

Параболічні польоти імітують умови невагомості під час роботи за межами МКС
Параболічні польоти імітують умови невагомості під час роботи за межами МКС. Фото: Collins Aerospace

Потреба в нових скафандрах виникла через проблеми з поточними моделями: протікання теплоносіїв, обмеження у рухомості, а також застарілі технології. Ці недоліки стали критичними, оскільки 2022 року астронавт Матіас Маурер виявив протікання води у своєму скафандрі під час виходу у відкритий космос, що призвело до тимчасової зупинки усіх виходів.

У випробуваннях скафандру брали участь колишні астронавти NASA Джон Олівас і Ден Бербенк
У випробуваннях скафандра брали участь колишні астронавти NASA Джон Олівас і Ден Бербенк. Фото: Collins Aerospace

Скафандр нового покоління від Collins Aerospace має меншу вагу та об’єм у порівнянні з поточними моделями NASA, а змінна архітектура дозволяє його легко модифікувати та вдосконалювати. Команда розробників співпрацювала з астронавтами, щоб створити універсальний скафандр, придатний для майбутніх місій на Місяць і Марс.

Після випробування в умовах мікрогравітації планується провести додаткові тести, включаючи підводні та термовакуумні випробування. Ці критичні тести в екстремальних умовах дозволять перевірити функціональність скафандра в середовищі, подібному до космічного.

Collins Aerospace
Компанія Collins Aerospace провела випробування свого майбутнього скафандра МКС на літаку в умовах мікрогравітації. Фото: Collins Aerospace

Зусилля Collins Aerospace входять у рамки загальної ініціативи у напрямку розвитку космічних досліджень. Компанія отримала додаткові 5 млн доларів від NASA для розробки скафандра EVA для місій на Місяць у межах програми Artemis. Цей проєкт покликаний покращити безпеку та ефективність астронавтів під час виходів у відкритий космос і є складовою стратегії підготовки до майбутніх місій на поверхню Місяця.

Раніше ми розповідали про історію створення скафандрів.

За матеріалами RTX

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine